Viac ako mesiac po tom, čo britská obchodná dohoda s EÚ vstúpila do platnosti, sa množia sťažnosti britských dovozcov a vývozcov.
Pravidlá pôvodu pre výrobky, ktoré sa dovážajú do Spojeného kráľovstva a následne vyvážajú do EÚ, spôsobujú niektorým firmám ťažkosti.
Iné sa zaoberajú zložitosťou problémov s DPH, zatiaľ čo čas a náležitosti potrebné na získanie tovaru cez colnicu zostávajú problémom.
Niet sa teda čomu čudovať, že podľa prieskumu Asociácie cestnej nákladnej dopravy spôsobili problémy spojené s brexitom minulý mesiac veľmi prudký pokles objemu vývozu cez britské prístavy do EÚ v porovnaní s minulým rokom.
Typickým príkladom obchodníka, ktorý má v súčasnosti veľký problém, je aj Nicolas Hanson, výkonný riaditeľ špičkovej firmy na výrobu cestovín, La Tua Pasta. „Ak nehovoríte po francúzsky, je to problém,” uviedol. Hanson má našťastie dvojité britské a francúzske občianstvo.
Práve to mu umožnilo pokračovať v zasielaní lanýžového ravioli a ďalších pochúťok špičkovým maloobchodným predajcom na druhej strane Lamanšského prielivu.
Tento obchod sa pre neho stal o to cennejším, že dopyt z luxusných britských reštaurácií počas pandémie poklesol. Ale od 1. januára ho nové požiadavky na papierovanie zaťažili nákladmi vo výške 50 000 až 75 000 £ navyše.
Patrí medzi ne potreba získať osvedčenie o zdravotnom stave pre svoje výrobky a kontroly od dvoch veterinárnych lekárov. Jedného vo Veľkej Británii a jedného vo Francúzsku, pre každú odoslanú zásielku.
Tieto pravidlá pre produkt živočíšneho pôvodu sa nevzťahujú iba na mäso, ale na všetky potraviny obsahujúce 50% alebo viac spracovaných mliečnych výrobkov, vajec či mlieka.
„Veterinárov nie je nikdy dosť, takže môžeme čakať aj štyri hodiny. Každá hodina čakania stojí 50 £.”
Na každom kroku sú úradníci, ktorí musia byť platení. „To, čo sa deje, je lúpež.” Nicolas hovorí, že jeho zákazníci budú musieť zaplatiť viac kvôli dodatočným nákladom: „Úprimne povedané, je to škandalózne. Som iba výrobcom potravín, ktorý sa snaží uživiť.”
Zdroj:
BBC, 2021. Post-Brexit trade: ‘If you don’t speak French, you’re stuffed’. [cit. 2021-02-14]. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-55993220