Viac ako štyri miliardy ľudí na celom svete žijú v mestských oblastiach. To je viac ako polovica svetovej populácie. OSN predpovedá, že do roku 2050 by tento počet mohol globálne vzrásť na dve tretiny ľudí.
Tieto spoločenstvá sú tiež v prvej línii, pokiaľ ide o zmenu podnebia. Obyvatelia mestských oblastí sú čoraz viac ovplyvňovaní stúpajúcimi teplotami a znečistením ovzdušia. V 136 pobrežných mestách by škody spôsobené extrémnym počasím súvisiacim s klímou mohli do roku 2050 spôsobiť škody až 2,6 bilióna EUR, ak sa neprispôsobíme.
Vzhľadom na to, že tri štvrtiny všetkej energie na celom svete spotrebúvajú ľuďmi žijúci v mestách, je pri riešení zmeny podnebia nevyhnutný prechod na obnoviteľnú energiu.
Po tom, čo obmedzenia v minulom roku viedli k menšiemu znečisťovaniu ovzdušia sa v správe medzinárodnej politickej siete REN21 zistilo, že mnohé z našich metropolitných oblastí už zavádzajú zmeny.
V roku 2020 sa počet miest na celom svete s čiastočným alebo úplným zákazom fosílnych palív zvýšil päťnásobne. V porovnaní s rokom 2019 prijalo ciele na zníženie emisií CO2 10 500 miest a 800 sa zaviazalo dosiahnuť nulovú čistú hodnotu. S nárastom využívania zdrojov, ako sú slnečné a veterné energie, žije dnes miliarda ľudí aj v mestách, v ktorých je už zavedený cieľ alebo politika v oblasti obnoviteľnej energie.
Medzi najväčších prispievateľov k emisiám na svete patria klimatizácia, vykurovacie systémy a doprava. Sú to faktory, ktoré sa najlepšie riešia na úrovni miest. Mestá ako Hamburg, San Francisco a Šanghaj sú dobrými príkladmi miest, ktoré sa snažia nahradiť fosílne palivá.
Prekážky na ceste k zelenému prechodu
Pokiaľ ide o únik z fosílnych palív, niekoľko veľkých miest stále zaostáva. Vo Francúzsku má 14 miest zo 123 zavedené ciele alebo politiky v oblasti obnoviteľnej energie.
Niekoľko veľkých miest v USA začalo v posledných rokoch uvažovať o postupnom odstavení zemného plynu na varenie alebo kúrenie, vrátane Seattlu, New Yorku a Denveru.
Dekarbonizácia našich miest má potenciál vytvárať pracovné miesta a poskytovať občanom vyššiu kvalitu života a lepšie výsledky v oblasti zdravia.
„Existuje obrovský nevyužitý potenciál,” hovorí Marina Otto, ktorá vedie mestá a pracujú pre environmentálny program OSN.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Could decarbonising our cities be the answer to climate change? [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/06/24/could-decarbonising-our-cities-be-the-answer-to-climate-change