Humanoidný robot je výsledkom spolupráce medzi bioinžiniermi na univerzite v Pise a Gustavom Hoegenom, umelcom FX z londýnskej spoločnosti Biomimic, ktorá sa špecializuje na realistickú animatroniku.
Abel môže vyzerať ako normálne dieťa. Jeho vývojári ho špeciálne navrhli tak, aby mal postavu a vlastnosti 12-ročného chlapca. Dúfajú, že týmto zvýšia jeho „vzťahový potenciál”.
Abel je tiež vybavený technológiou na hodnotenie ľudských emócií na základe analýzy parametrov. Nimi sú: hlasová frekvencia, tepelné zmeny na pokožke viditeľné v infračervenej alebo srdcovej frekvencii.
Cieľom tohto projektu bolo vytvoriť robota, ktorý by mohol slúžiť ako spoločník ľuďom s autizmom alebo Alzheimerovou chorobou.
„Chceme vedieť, či stroj môže pomôcť niekomu udržiavať zdravý stav nielen fyzicky, ale aj psychicky a emocionálne,” vysvetlil Lorenzo Cominelli, výskumný pracovník na Centro Enrico Piaggio na univerzite v Pise.
„To je obzvlášť dôležité v niektorých odvetviach, ako sú poruchy autistického spektra alebo poruchy správania sa a sociálne poruchy či dokonca pri tých osobách, ktoré preukazujú neurokognitívnu degeneráciu, ako je Alzheimerova choroba,” vysvetľuje.
V súčasnosti sa Abel spolieha na externé senzory pripojené k subjektu, ale ďalšia etapa vývoja robota zahŕňa integrovanie senzorov do samotného vnútra robota.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. A real boy? Abel the ’12-year-old’ child robot is coded to read your emotions. [online]. [cit. 2021-06-28]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/06/10/a-real-boy-abel-the-12-year-old-child-robot-is-coded-to-read-your-emotions