3.3 C
Bratislava
piatok, 22 novembra, 2024
HomeKomodityBoli by digitálne meny centrálnych bánk zmysluplné?

Boli by digitálne meny centrálnych bánk zmysluplné?

Ako to už v dnešnej dobe býva, väčšina peňazí má už svoju digitálnu podobu. Zmenilo by sa ale niečo so zavedením digitálnej meny do centrálnych bánk? Presne takúto otázku si kladie aj ekonóm Tim Taylor na stránke The Conversable Economist, pričom chce upriamiť pozornosť na jednu vec. Tým je fakt, že digitálna mena centrálnej banky by nepredstavovala niečo podobné ako je Bitcoin či iné kryptomeny. Stále by to bola tradičná mena, ako je napr. dolár či libra. Okrem toho by vďaka nej mohli ľudia menu používať bez sprostredkovateľov, a to vrátane bánk.

Možno si poviete: Je to síce pekné, ale ako budeme mať istotu, že bude táto mena chránená a aké by bolo jej konkrétne využitie? Taylor dáva jasnú odpoveď: „Hlavným argumentom pre novú formu tradičnej meny býva zjednodušenie a zlacnenie platieb.” Presne tie môžu podľa odhadov dosahovať až 1 % HDP či niekedy aj viac. Poďme sa spoločne pozrieť na nasledujúci graf od BIS, ktorý znázorňuje štáty závislé na platbách uskutočnených prostredníctvom platobných kariet.

Graf: Výnosy platieb, percento z regionálneho HDP

Na základe analýzy grafu od BIS Taylor konštatuje, že Američania platia za transakčné služby oveľa viac ako Európania. „Je to najmä z dôvodu extrémne vysokých poplatkov spojených s platobnými kartami,” tvrdí Taylor. A to rozhodne nie je to výsledkom vyššou kvalitou služieb. V prípade, že by digitálna mena fungovala spôsobom, že by všetci mali účty v centrálnej banke, obišlo by to banky a iných sprostredkovateľov. Tiež by to ale znamenalo gigantickú zmenu vo fungovaní centrálnej banky.

Taylor pokračuje ďalej s tým, že podľa niektorých názorov by mali centrálne banky digitalizovať menu kvôli konkurencii kryptomien. On ale považuje toto tvrdenie za nie veľmi presvedčivé. Zároveň sa podľa Taylora javí ako nejasné to, či je digitálna mena naozaj najefektívnejším spôsobom na zlepšenie finančných služieb pri časti populácie, ktorá má k nim najhorší prístup. Pre USA by podľa slov ekonóma mohlo byť najvýhodnejšie, keby sa Fed držala viac v úzadí. „Je lepšie počkať na skúsenosti iných krajín,” dodáva Taylor.

Okrem neistých prínosov hovorí Taylor o možných negatívach, ktoré môžu predstavovať vplyv digitalizovanej meny na bankový systém. Okrem toho by centrálna banka musela vyvinúť väčšie úsilie na zaistenie bezpečnosti tohto typu meny. Podľa niektorých myšlienok by digitálna mena mohla byť zneužitá na kriminálne aktivity.

Zdroj:

PATRIA.CZ, 2021. Měly by digitální měny centrálních bank smysl?. [online]. [cit. 2021-07-06]. Dostupné na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4721383/mely-by-digitalni-meny-centralnich-bank-smysl.html

Ivana Kubincová
Ivana Kubincová
Ahoj, moje meno je Ivana a medzi moje záľuby patrí písanie a jazyková korektúra článkov o kryptomenách, čomu sa aktívne venujem od roku 2019. Okrem toho sú pre mňa jazyky tiež tým, čo ma napĺňa. Momentálne študujem na Univerzite Komenského odbor prekladateľstvo a tlmočníctvo, kde sa bližšie venujem germanistike, nederlandistike a škandinavistike.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments