Virtuálna realita (VR) pre mnohých z nás znamená všetko, čo súvisí so zábavou a hrami. Táto technológia sa ale stala skutočne užitočnou v mnohých odvetviach. Tu je zoznam 5 serióznych použití virtuálnej reality.
1. Rekonštrukcie miesta činu
Virtuálna realita by mohla zrekonštruovať dôkazy buď priamo na mieste činu, alebo zrekonštruovať situáciu do okamihu samotného zločinu.
Tento typ rekonštrukcie je veľmi dôležitý, pretože pomáha rozlúsknuť dôležité otázky v súdnej sieni: Mohla táto osoba skutočne siahnuť po zbrani, z ktorej sa strieľalo? Mohol niekto naozaj vstúpiť cez to okno bez toho, aby ho niekto videl? A tak ďalej.
Vďaka podrobnej rekonštrukcii miest alebo udalostí môže mať porota lepšie dôkazy a predstavu o tom, čo sa skutočne stalo a môže sa správne rozhodnúť. Túto sľubnú aplikáciu VR skúmajú a vyvíjajú rôzne európske inštitúcie. Inštitút súdneho lekárstva na univerzite v Zürichu vo Švajčiarsku predstavil nízkonákladový systém, ktorý umožňuje interaktívnu vizualizáciu miest činu.
Podobne sa aj projekt na Staffordshire University vo Veľkej Británii v spolupráci s policajnými silami Spojeného kráľovstva zameriava na vývoj alternatívneho spôsobu prezentácie miest činu prostredníctvom VR.
2. Stavba kozmických lodí
Výrobcovia satelitov čoraz viac využívajú virtuálnu realitu pri zostavovaní svojich nových kozmických lodí.
Španielsky výrobca leteckej techniky Thales Alenia Space využíva virtuálnu realitu pri zostavovaní satelitného vybavenia. Predtým sa technici riadili pomocou 2D mapy, aby zostavili každú vesmírnu súčasť na plošinu.
Teraz si vďaka rozšírenej realite nasadia okuliare a sú schopní okamžite vidieť, kam presne by sa mali komponenty na skutočnom prístroji umiestniť. To im ušetrí veľa času a tiež im to pomôže byť oveľa presnejšími a mať všetky potrebné informácie pred očami.
Okrem toho môže technik pomocou tabletu získať lepšiu predstavu o tom, ako bude konečný produkt vyzerať, a to ešte pred jeho zostavovaním.
3. Archeológia
Európski vedci transformujú archeologické a kultúrne pamiatky na 3D prostredia, ktoré je potrebné preskúmať vo virtuálnej realite. Tento projekt bol nedávno uvedený v sérii vedeckých výskumov Futuris.
Vedci snímajú obrázky týchto miest pomocou dronov. Tento spôsob im umožňuje ľahký prístup na miesta, ktoré by inak boli ťažko dostupné. Samotné miesto a nájdené artefakty sa potom rekonštruujú do podrobného virtuálneho prostredia. Používateľ môže preskúmať okolie a pri hľadaní artefaktov s nimi pracovať.
Tento nástroj má veľký potenciál pre archeologický výskum, ale zároveň dáva širokej verejnosti jedinečnú príležitosť preskúmať tieto miesta, ku ktorým nemá prístup každý.
4. Správa dát
Nástroj virtuálnej reality pomáha aj pri správe a analýze údajov. Získava vizuálne matné údaje a transformuje ich do prostredia, kde majú všetky komponenty určitý tvar, veľkosť a farbu. To pomáha používateľovi rýchlo identifikovať, čo hľadá a s týmito objektmi interaguje inštinktívnym spôsobom: uchopením, posunutím, ukázaním atď.
Vďaka tomuto nástroju budú používatelia namiesto sedenia za stolom a pozerania sa na obrazovku plniť svoje úlohy oveľa dynamickejšie, a to pomocou 3D priestoru okolo nich.
5. Medicína
Rôzne skúsenosti s virtuálnou realitou boli špeciálne navrhnuté pre lekárske ošetrenie a môžu pomôcť zmierniť určitú bolesť a utrpenie. Okrem toho preukázala virtuálna realita počiatočné dôkazy o zmiernení príznakov chronickej bolesti.
Práve VR posúva pozornosť mysle a tela zo súčasnosti do virtuálneho prostredia pôsobiaceho na naše neurobiologické mechanizmy. Namiesto vnímania bolesti alebo úzkosti telo interaguje s novým prostredím.
Podľa Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sa v roku 2015 v USA predávkovalo viac ako 29 000 ľudí liekmi proti bolesti na predpis, ako sú opioidy a benzodiazepíny. Existuje perspektíva, že VR nakoniec predstaví nefarmakologickú alternatívu v liečbe proti bolesti.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. 5 serious ways to use virtual reality. [online]. [cit. 2021-07-16]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2017/05/15/5-serious-ways-to-use-virtual-reality