Európska únia pripravuje reformu pre všetky znečisťujúce odvetvia zameranú na zníženie emisií skleníkových plynov.
V stredu bude predstavený obrovský balík viac ako 12 legislatívnych návrhov. Tie majú EÚ pomôcť dosiahnuť cieľ znížiť emisie uhlíka do roku 2030 o 55 %.
Plán známy ako „Fit for 55″ obsahuje nové návrhy, ale aj revíziu mnohých existujúcich nariadení.
Systém EÚ na obchodovanie s emisiami (EU ETS), prvý a najväčší trh s uhlíkom na svete, je pripravený na reformu s cieľom zvýšiť jeho efektívnosť.
Sam van den Plas, politický riaditeľ spoločnosti Carbon Market Watch, tvrdí, že niektoré odvetvia v súčasnosti dostávajú príliš veľa bezplatných kvót.
„Znečisťovatelia by mali platiť za svoje emisie skleníkových plynov a v súčasnosti to tak nie je,” uviedol.
„Viac ako 90 % všetkých emisií pochádzajúcich z odvetví ako oceľ, cement a chemikálie je v zásade pokrytých bezplatnými emisnými kvótami,” dodal.
EU ETS funguje na základnej myšlienke: znečisťovateľ platí.
Spoločnosti z vysoko znečisťujúcich odvetví, ako sú energetické elektrárne a priemyselné zariadenia, musia podľa EÚ kupovať emisné povolenia.
Hovoríme o zásade „cap and trade”, kde sa stanovuje strop pre celkové množstvo určitých skleníkových plynov, ktoré môžu zariadenia emitovať. Táto hranica sa potom časom znižuje, takže celkové emisie klesajú.
V rámci tohto limitu zariadenia nakupujú alebo dostávajú emisné kvóty, s ktorými môžu podľa potreby navzájom obchodovať. Limit na celkový počet dostupných kvót zaručuje ich hodnotu.
Jednou z hlavných zmien v tomto systéme je zahrnutie námornej dopravy. Tá v súčasnosti nespadá pod žiadny systém znižovania emisií uhlíka. Predstavuje ale približne 13 % všetkých emisií EÚ súvisiacich s dopravou.
Martin Dorsman, generálny tajomník Združenia majiteľov lodí z Európskeho spoločenstva, tvrdí, že tento sektor nie je spokojný s myšlienkou nového začlenenia a namiesto európskej regulácie chce celosvetovú reguláciu.
„Námorná doprava je globálnym priemyslom, preto silne uprednostňujeme globálne predpisy,” uviedol Dorsman v rozhovore.
Klimatickí aktivisti ale tvrdia, že Medzinárodná námorná organizácia, ktorá je za to zodpovedná, nepostupuje dostatočne rýchlo.
Dorsman súhlasí s cieľom redukcie, ale žiada preskúmať ďalšie možnosti, ako napr. investície do infraštruktúry v prístavoch, ako aj použitie nových palív.
„To, o čom diskutujeme, je najefektívnejším spôsobom. Mali by sme napr. zaviesť osobitný fond pre EU ETS. Príjmy z tohto fondu je možné použiť v lodnom priemysle napr. na ďalší výskum a vývoj alebo na investovanie do infraštruktúry v prístavoch, pretože v konečnom dôsledku na dekarbonizáciu potrebujeme nové palivá,” uviedol.
Plán obsahuje aj prísnejšie podmienky pre letectvo a vnútorné lety v rámci EÚ, kde letecký sektor podľa vlastných slov riskuje výrazné zvýšenie „konkurenčnej výhody leteckých spoločností a prestupových letísk mimo EÚ”.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Brussels plans overhaul of EU carbon market as part of green push. [online]. [cit. 2021-07-17]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/07/12/brussels-plans-overhaul-of-eu-carbon-market-as-part-of-green-push