Ako by ste zabezpečili, aby energetický podnik pôsobiaci vo viac ako 60 krajinách a poskytujúci viac ako 30 000 pracovných miest zodpovedal svetovým klimatickým a rozvojovým cieľom?
Kľúčovú úlohu zohrávajú pevné záväzky a jasné stratégie.
Energetická spoločnosť Eni, ktorá si uvedomuje výzvy a príležitosti, ktoré pre ľudí a podniky prináša boj proti zmene podnebia, chce byť aktívnou súčasťou čestnej cesty v energetickom sektore.
Z tohto dôvodu musí čeliť kľúčovej výzve svojho odvetvia: zabezpečiť každému prístup k efektívnej a udržateľnej energii a zároveň znižovať emisie skleníkových plynov v súlade s cieľmi Parížskej dohody a usilovať sa o dodržiavanie cieľov trvalo udržateľného rozvoja.
Za týmto účelom spoločnosť začleňuje princípy environmentálnej a sociálnej udržateľnosti do celého svojho obchodného plánu a prijíma opatrenia v troch hlavných líniách: prevádzková dokonalosť, uhlíková neutralita do roku 2050 a vytváranie aliancií pre rozvoj.
Aby sa spoločnosť Eni stala v priebehu nasledujúcich 30 rokov uhlíkovo neutrálnou, vypracovala strednodobý a dlhodobý plán, ktorý sa zameria na emisie produkované počas celého životného cyklu svojich výrobkov a bude využívať existujúce technológie na dekarbonizáciu.
To znamená, že do roku 2050 bude Eni predávať iba dekarbonizované energetické produkty. Na podporu svojich cieľov spoločnosť investuje do roku 2024 5,7 miliárd EUR do dekarbonizácie, obehového hospodárstva, obnoviteľných zdrojov a výskumu a vývoja.
Ciele spoločnosti Eni v oblasti dekarbonizácie zahŕňajú:
- zníženie absolútnych emisií skleníkových plynov o 25% do roku 2030, o 65% do roku 2040 (v porovnaní s rokom 2018) a o 100% do roku 2050;
- zníženie čistej uhlíkovej intenzity energetických výrobkov predaných o 15% do roku 2030 a o 40% do roku 2040 a o 100% do roku 2050;
Počas pandémie spoločnosť tiež posilnila svoje aliancie a partnerstvá, pretože úzko spolupracovala s krajinami na sledovaní zdravia miestnych komunít a riešení zdravotných a vzdelávacích problémov, sociálnej ochrany alebo prístupu k základným potrebám.
Napríklad na podporu miestneho trvalo udržateľného rozvoja úzko spolupracuje Eni s Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) a potravinovými bankami na zlepšení potravinovej bezpečnosti v Nigérii, s Rozvojovým programom OSN (UNDP) na zlepšení prístupu k udržateľnej energii a zmeny podnebia v afrických krajinách a s Organizáciou OSN pre priemyselný rozvoj (UNIDO) na zlepšenie zamestnanosti mladých a agropotravinárskych reťazcov v krajinách ako Mozambik a Kongo.
V roku 2020 Eni začala aj novú spoluprácu s organizáciami občianskej spoločnosti, ako sú AMREF, AVSI, CUAMM a VIS, ktoré pomôžu vytvoriť miestne partnerstvá, ktoré zlepšia prístup k energii, diverzifikáciu hospodárstva, vzdelávanie, prístup k verejným službám a zdravotnej starostlivosti, najmä pre zraniteľné skupiny.
Skupina tiež vyvíja participatívne projekty s domorodými komunitami a ich zástupcami s cieľom zabezpečiť, aby energetické projekty a infraštruktúra rešpektovali práva miestnych obyvateľov.
Zdroj:
Euronews, 2021. Committing to a just energy transition [online]. [cit. 2021-07-24]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/07/23/committing-to-a-just-energy-transition