Začiatkom tohto týždňa zverejnili meteorológovia v Spojených arabských emirátoch video so značným lejakom v Ras al Khaimah, najsevernejšej časti krajiny.
„Zrážky boli výsledkom metódy, keď sa prostredníctvom dronov vytvárajú búrky tak, že sa oblaky nabijú elektrinou,” uvádza The Washington Post.
Metóda na vytváranie búrok sa v Spojených arabských emirátoch zavedie z dôvodu vysokých teplôt a nízkeho počtu zrážok počas roka.
V roku 2017 získala University of Reading v Anglicku v priebehu troch rokov 1,5 milióna USD z výskumného programu Spojených arabských emirátov pre vedu o zlepšovaní dažďa ako súčasť svojej „snahy o zaistenie vodnej bezpečnosti”.
Univerzita určila, že vypustením dronu do neba z katapultu môžu jej senzory prenášať také informácie ako teplota a elektrický náboj v oblaku ku vedcom na zemi. Tí potom môžu určiť, kde presne je možné podať náraz, aby sa dosiahol požadovaný výsledok účinok.
Vedci sa zamerali na vytváranie veľkých kvapiek dažďa, pretože menšie kvapôčky z veľkej oblačnosti sa zvyčajne odparia ešte predtým, ako dopadnú na zem, pretože je tak horúco.
„Snažíme sa vytvoriť kvapky vo vnútri oblakov dostatočne veľké, aby keď vypadnú z oblaku, prežili až na povrch,” povedala meteorologička a výskumníčka Keri Nicoll.
Podľa Národného meteorologického centra je Dubaj jednou z prvých krajín, ktoré využili prístup známy ako cloud seed, zatiaľ čo najmenej osem štátov USA použilo určitú formu technológie.
Zdroj:
COMPLEX, 2021. Dubai Is Creating Artificial Rainstorms to Counteract Excessive Heat. [online]. [cit. 2021-07-26]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/dubai-artificial-rainstorms-combat-high-temperatures