Medzinárodný menový fond je presvedčený, že virtuálne aktíva majú ešte dlhú cestu, kým sa stanú vhodnými náhradami súčasných národných mien.
Medzinárodný menový fond rozhodol, že riziká a náklady prevažujú nad potenciálnymi výhodami digitálnych aktív. Môžu byť tiež veľmi volatilné, a preto ich implementácia ako národných mien nie je momentálne vhodná.
Kryptomeny nesúvisia so skutočnou ekonomikou
Medzinárodný menový fond (MMF) v nedávnej publikácii varoval, že digitálne aktíva nie sú celkom pripravené slúžiť ako národné meny. Napriek tomu, že zdôrazňujú ich potenciál poskytovať rýchlejšie a decentralizované platby, čaká ich ešte dlhá cesta, kým sa premenia na stabilné možnosti platby.
MMF uviedol ako príklad Bitcoin. Jeho cena dosiahla v apríli vrchol okolo 65 000 dolárov. Krátko na to sa ale zrútila. Inštitúcia poukázala na to, že v súčasnosti môže najznámejšia kryptomena diverzifikovať portfóliá investorov a priniesť značné zisky. Takisto môže spôsobiť obrovské straty.
Niektoré krajiny po celom svete sú ochotné udeliť BTC štatút zákonného platidla. V skutočnosti tento cieľ už dosiahol El Salvador. Najväčšia kryptomena sa tam stala oficiálnou platobnou metódou.
MMF ale varoval, že BTC a altcoiny ešte nie sú pripravené kvalifikovať sa pre túto rolu. Sú príliš prchavé a „nesúvisia s ekonomikou”. Digitálne aktíva majú v skutočnosti väčšiu šancu uspieť v krajinách s vratkou infláciou a rozbitou ekonomikou. „Finančne stabilné krajiny by sa mali držať svojich národných mien,” myslí si MMF.
Inštitúcia následne upozornila, že zločinci môžu potenciálne využívať digitálne aktíva vo svojich nezákonných operáciách:
„Bez silného boja proti praniu špinavých peňazí a boja proti financovaniu terorizmu je možné kryptomeny použiť ako na pranie špinavých peňazí a na financovanie terorizmu, tak aj na vyhýbanie sa povinnosti platiť dane. Mohlo by to predstavovať riziko pre finančný systém krajiny, fiškálnu rovnováhu a vzťahy so zahraničím a korešpondenčnými bankami.”
Sú digitálne meny skutočné peniaze?
Debata o tom, či sú Bitcoin alebo iné kryptomeny skutočnými peniazmi, prebieha od vzniku týchto aktív. Obe strany majú pritom svojich silných zástancov.
Medzinárodný menový fond sa zapojil do diskusie a začiatkom roka uskutočnil prieskum. V ňom sa svojich sledovateľov na Twitteri opýtal, či považujú virtuálne meny za peniaze.
Drvivá väčšina, 80%, odpovedala „áno”. Čo je ešte pôsobivejšie, je počet ľudí, ktorí hlasovali. Ide o viac ako 90 000.
Zdroj:
CRYPTOPOTATO, 2021. Cryptoassets as National Currency Is Risky, Says The IMF. [online]. [cit. 2021-07-30]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/cryptoassets-as-national-currency-is-risky-says-the-imf/