Olympijské hry nie sú iba prehliadkou najväčších športových talentov na planéte. Sú tiež platformou pre rozvíjajúce sa technológie. Tie pomáhajú vytvárať udržateľnejšiu budúcnosť.
Nedávna správa z Harvardskej univerzity uvádza: „Pomocou stratégií obehového hospodárstva, ktorých cieľom je maximalizovať opätovné využitie zdrojov a minimalizovať plytvanie, môže byť Tokio 2020 schopné dosiahnuť oba ciele súčasne.”
Výslednými výhodami sú udržateľnejšie prostredie, dlhodobé úspory nákladov a väčšia spokojnosť obyvateľov.
Tokio 2020 sa zaviazalo, že dosiahne čistú nulovú hodnotu uhlíka, zníženie energie, spotrebu zdrojov a minimalizáciou výstavby.
Program kompenzácie uhlíka pokrýva všetky priame a nepriame emisie súvisiace s hrami vrátane výstavby a dopravy.
Drahé kovy sa podarilo zachrániť z takmer 79 000 ton smartfónov a iného elektronického zariadenia, ktoré darovala japonská verejnosť. Použili ich na výrobu 5 000 olympijských medailí.
Medailové pódiá pochádzajú z recyklovaného domáceho plastového odpadu v rámci iniciatívy gigantu spotrebného tovaru P&G, svetového olympijského partnera.
Dokonca aj olympijská pochodeň pozostáva z hliníka z dočasného krytu postaveného po zemetrasení v roku 2011.
Ďalšou inováciou bolo prenajatie zariadenia, a nie jeho nákup. Na OH sa prenajalo asi 65 000 počítačov, tabletov a elektrických spotrebičov, spolu s 19 000 kancelárskymi stolmi, stoličkami a iným príslušenstvom. Akonáhle skončia, vrátia ich naspäť a znova sa použijú inde.
Celosvetovým olympijským partnerom je Toyota. Táto spoločnosť dodáva 500 automobilov a 100 autobusov poháňaných vodíkovými palivovými článkami na trajekty medzi športovcami, trénermi a úradníkmi.
V rámci svojho záväzku vytvoriť ekonomiku založenú na vodíku, Tokijská metropolitná vláda už nainštalovala 35 vodíkových čerpacích staníc v okolí mesta. Vodík tiež poskytuje teplo a svetlo pre olympijskú obec.
Aj niektoré ikonické modré sedadlá z Olympijského štadióna 1964 našli nový život. Nábytková spoločnosť Karimoku zachránila 700 starých sedadiel pri stavbe nového japonského národného štadióna a prerobila ich do série limitovaných edícií.
Organizátori poznamenávajú: „Dosiahnutie udržateľnosti pri súčasnom prinášaní úspor nákladov je možné dosiahnuť súčasne a synergicky. Nemusia to byť navzájom sa vylučujúce ciele.”
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Could the Tokyo 2020 Olympic Games help usher in a fully circular economy? [online]. [cit. 2021-07-30]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/07/22/could-the-tokyo-2020-olympic-games-usher-in-a-fully-circular-economy