0.4 C
Bratislava
nedeľa, 24 novembra, 2024
HomeEkonomikaMohli by olympijské hry v Tokiu 2020 pomôcť pri obnove globálneho hospodárstva?

Mohli by olympijské hry v Tokiu 2020 pomôcť pri obnove globálneho hospodárstva?

Olympijské hry nie sú iba prehliadkou najväčších športových talentov na planéte. Sú tiež platformou pre rozvíjajúce sa technológie. Tie pomáhajú vytvárať udržateľnejšiu budúcnosť.

Nedávna správa z Harvardskej univerzity uvádza: „Pomocou stratégií obehového hospodárstva, ktorých cieľom je maximalizovať opätovné využitie zdrojov a minimalizovať plytvanie, môže byť Tokio 2020 schopné dosiahnuť oba ciele súčasne.” 

Výslednými výhodami sú udržateľnejšie prostredie, dlhodobé úspory nákladov a väčšia spokojnosť obyvateľov.

Tokio 2020 sa zaviazalo, že dosiahne čistú nulovú hodnotu uhlíka, zníženie energie, spotrebu zdrojov a minimalizáciou výstavby. 

Program kompenzácie uhlíka pokrýva všetky priame a nepriame emisie súvisiace s hrami vrátane výstavby a dopravy.

Drahé kovy sa podarilo zachrániť z takmer 79 000 ton smartfónov a iného elektronického zariadenia, ktoré darovala japonská verejnosť. Použili ich na výrobu 5 000 olympijských medailí.

Medailové pódiá pochádzajú z recyklovaného domáceho plastového odpadu v rámci iniciatívy gigantu spotrebného tovaru P&G, svetového olympijského partnera. 

Dokonca aj olympijská pochodeň pozostáva z hliníka z dočasného krytu postaveného po zemetrasení v roku 2011.

Ďalšou inováciou bolo prenajatie zariadenia, a nie jeho nákup. Na OH sa prenajalo asi 65 000 počítačov, tabletov a elektrických spotrebičov, spolu s 19 000 kancelárskymi stolmi, stoličkami a iným príslušenstvom. Akonáhle skončia, vrátia ich naspäť a znova sa použijú inde.

Celosvetovým olympijským partnerom je Toyota. Táto spoločnosť dodáva 500 automobilov a 100 autobusov poháňaných vodíkovými palivovými článkami na trajekty medzi športovcami, trénermi a úradníkmi. 

V rámci svojho záväzku vytvoriť ekonomiku založenú na vodíku, Tokijská metropolitná vláda už nainštalovala 35 vodíkových čerpacích staníc v okolí mesta. Vodík tiež poskytuje teplo a svetlo pre olympijskú obec.

Aj niektoré ikonické modré sedadlá z Olympijského štadióna 1964 našli nový život. Nábytková spoločnosť Karimoku zachránila 700 starých sedadiel pri stavbe nového japonského národného štadióna a prerobila ich do série limitovaných edícií.

Organizátori poznamenávajú: „Dosiahnutie udržateľnosti pri súčasnom prinášaní úspor nákladov je možné dosiahnuť súčasne a synergicky. Nemusia to byť navzájom sa vylučujúce ciele.”

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Could the Tokyo 2020 Olympic Games help usher in a fully circular economy? [online]. [cit. 2021-07-30]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/07/22/could-the-tokyo-2020-olympic-games-usher-in-a-fully-circular-economy

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments