V mnohých krajinách sa očakáva, že úroková miera z dlhu verejnej správy v dohľadnej budúcnosti zostane pod nominálnym tempom rastu ekonomiky.
Inými slovami, „úroková sadzba korigovaná na rast”, ako ju niektorí ekonómovia nazývajú, bude negatívna. Podľa prognóz zverejnených začiatkom tohto mesiaca ratingovou agentúrou s & p Global to tak bude vo všetkých bohatých krajinách v roku 2023.
Tento scenár prinútil niektorých ekonómov, napríklad Oliviera Blancharda, bývalého hlavného ekonóma IMF, prehodnotiť fiškálne limity krajín ako Amerika a Japonsko.
Vlády by sa nemali „zamerať na nejaké magické číslo pre pomer dlhu k HDP”, uviedol minulý mesiac Blanchard na prednáške. Tú usporiadala Ashoka University v Indii. Tieto čísla „boli v minulosti kontraproduktívne”. V 53 zo 60 najväčších rozvíjajúcich sa ekonomík je pravdepodobné, že úroková miera nedosiahne tempo rastu.
To vyvoláva zjavnú otázku: mali by rozvíjajúce sa ekonomiky tiež prehodnotiť svoje fiškálne limity? Niektoré tak už urobili.
Rozpočet Indie tento mesiac predpokladal deficit 9,5% HDP v tomto fiškálnom roku (celkový deficit, ktorý zahŕňa štátne financie, by mohol dosiahnuť 15% HDP, počíta s bankou JPMorgan Chase).
Posledný ekonomický prieskum hlavného ekonomického poradcu vlády poukazuje na to, že úroková sadzba Indie bola pod úrovňou jej rastu.
Citáciou z práce Blancharda sa prieskum snaží „poskytnúť vláde intelektuálne ukotvenie, aby mohla byť uvoľnenejšia v súvislosti s dlhmi a fiškálnymi výdavkami počas spomalenia rastu alebo hospodárskej krízy”.
Ekonómovia sa už dlho obávajú, že verejné pôžičky môžu vytlačiť súkromné investície (alebo poškodiť obchodnú bilanciu). Ak vláda vynakladá prostriedky na investície, nie je to tak znepokojujúce.
V minulosti konvenčná múdrosť tvrdila, že bezpečná hranica dlhu bola 60% HDP pre vyspelé ekonomiky a 40% pre rozvíjajúce sa ekonomiky. „Išlo o nezmyselné čísla,” uviedol po svojej prednáške pán Blanchard. „Ale nerovnosť bola správna.”
Zdroj:
THE ECONOMIST, 2021. Should governments in emerging economies worry about their debt? [cit. 2021-02-19]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/13/should-governments-in-emerging-economies-worry-about-their-debt