Podvody s kryptomenami spôsobili Austrálčanom v prvej časti roku 2021 straty vo výške 25 miliónov dolárov. Väčšinu z nich tvorili pritom bitcoinové podvody.
Podvody s kryptomenami boli údajne najčastejším typom podvodov v Austrálii počas prvých šiestich mesiacov tohto roka. Miestni sa rozlúčili so zhruba 25 miliónmi dolárov, keď sa stali obeťami takýchto podvodných schém.
„Ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je”
Podľa nedávnej správy Austrálskej komisie pre hospodársku súťaž a spotrebiteľov (ACCC) sa tento rok investičné podvody v krajine zvýšili na rekordnú úroveň. Je zaujímavé, že podvody zahŕňajúce digitálne aktíva predstavujú polovicu z celkového počtu prípadov.
Delia Rickard, podpredsedníčka ACCC, odhalila, že Austrálčania kvôli týmto podvodom za obdobie od januára do júla 2021 stratili takmer 70 miliónov AUD (alebo 50 miliónov USD). Kryptomeny, a najmä Bitcoin, sa umiestnili na prvom mieste medzi najčastejšími investičnými podvodmi:
„Viac ako polovica zo 70 miliónov austrálskych dolárov bolo odcudzených skrze kryptomeny, najmä prostredníctvom Bitcoinu. Podvody s kryptomenami boli tiež najčastejšie hláseným typom investičného podvodu s 2 240 hláseniami.”
Rickard dodala, že podvodníci často lákajú obete na prísľuby vysokého zisku a nulového investičného rizika. Varovala, že takéto prípady by mali namiesto ľahkomyseľného investovania naopak zvýšiť pozornosť investorov:
„Dávajte si pozor na investičné príležitosti s nízkym rizikom a vysokou návratnosťou. Ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je.”
Životné úspory stratené v krypto-podvode
Zaobchádzanie s digitálnymi menami môže byť rizikové nielen kvôli nestálosti triedy aktív, ale aj kvôli mnohým podvodníkom v tomto odvetví.
Ako v máji uviedla stránka CryptoPotato, austrálska zdravotná sestra, ktorá čakala na svoj dôchodok, sa stala obeťou takéhoto podvodného plánu a prišla o všetky svoje celoživotné úspory.
Obyvateľka Sydney, Rhonda, si prezerala internet, keď uvidela reklamu, ktorá ponúka bitcoinové investície pomocou falošného odporúčaniu obľúbených austrálskych celebrít.
Ponuka sa jej zdala zaujímavá a „investovala” 350 dolárov, pričom do stručného online formulára zadala svoju e -mailovú adresu a telefónne číslo. Rhonda mala na začiatku niekoľko pozitívnych výnosov a tešila sa dobrej komunikácii s ľuďmi, ktorí boli za podvodom.
Žena sa snažila zarobiť stále viac peňazí a pravidelne do investície investovala ďalšie finančné prostriedky. Pri kontrole svojho účtu si bohužiaľ po chvíli všimla, že chýbajú státisíce dolárov.
Austrálski úradníci sa pokúšali nájsť podvodníkov a pomôcť obeti získať peniaze späť, ale operácia zlyhala. Sestra ďalej uviedla, že jej plány na odchod do dôchodku sú teraz preč.
Zdroj:
CRYPTOPOTATO, 2021.Australians Reported Loses of $25M from Crypto Scams in the First Half of 2021. [online]. [cit. 2021-08-29]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/australians-reported-loses-of-25m-from-crypto-scams-in-the-first-half-of-2021/