3 C
Bratislava
piatok, 22 novembra, 2024
HomeKryptomenyMohutné protesty proti Bitcoinu zaplnili ulice Salvádoru

Mohutné protesty proti Bitcoinu zaplnili ulice Salvádoru

Nayib Bukele sa pripravuje na deň, keď začne platiť bitcoinový zákon, ale protesty proti nemu sa stávajú stále bežnejšími.

Politická situácia v Salvádore sa len zhoršuje, pretože sa blíži deň, keď krajina začne prijímať Bitcoin ako zákonné platidlo.

Dňa 7. septembra tohto roka sa skončí čakacia doba, kým sa bitcoinový zákon stane právoplatným. Podľa textu tohto zákona musia všetky ekonomické subjekty akceptovať Bitcoin spolu s dolárom ako platobný prostriedok.

Bukele sľubuje, že zákon bude v prospech ľudí a ušetrí krajinu takmer 400 miliónov dolárov ako provízie za remitencie. Tým zaručí okamžité a bezpečnejšie finančné transakcie.

Zdá sa ale, že Salvádorčania nesúhlasia.

Salvádorčania protestujú proti Bitcoinu

Otravnosť a strach z bezprostredného uplatňovania zákona v posledných dňoch zhoršili náladu Salvádorčanov a v uliciach sa už začali konať demonštrácie proti Bitcoinu.

Ako informujú agentúry Euronews a Reuters, stovky demonštrantov vyšli do ulíc, aby zvýšili svoj hlas proti zákonu. Medzi organizátorskými skupinami boli robotníci, veteráni a dôchodcovia.

Nestálosť a nestabilita sú kľúčovým bodom obáv. Stanley Quinteros, člen odborového zväzu Najvyššieho súdu, povedal agentúre Reuters, že povinné prijatie Bitcoinu by mohlo poškodiť salvádorské financie, pretože neexistuje spôsob, ako kontrolovať alebo stabilizovať ceny.

„Vieme, že táto minca drasticky kolíše. Jej hodnota sa mení z jednej sekundy na druhú a my nad tým nebudeme mať žiadnu kontrolu.”

Demonštranti vysvetlili, že Bitcoin nechce takmer nikto, a sú proti tomu, aby jeho používanie uľahčilo korupciu v krajine známej autoritárskou a netransparentnou politikou.

Ďalšie snahy proti Bitcoinu

Len tento týždeň zorganizovala mohutné protesty aj Salvádorská asociácia medzinárodných prepravcov nákladu (ASTIC), ktorá požadovala úpravu článku 7 zákona o Bitcoine, ktorý stanovuje jeho povinné prijatie.

V oficiálnom vyhlásení, o ktoré sa podelila spoločnosť Telesur, asociácia tvrdila:

„Žiadny stredoamerický dopravca zmluvne viazaný s ekonomickým subjektom v Salvádore nebude akceptovať Bitcoin ako spôsob platby. To v sektore spôsobí rozdelenie na platby cudzincovi v dolároch a štátneho príslušníka na povinnosť mať kryptomenu.”

Ubezpečili, že ak nedostanú odpoveď na ich požiadavky, začnú účtovať dodatočný 20% poplatok tým, ktorí platia náklady Bitcoinom, aby sa tak ochránili pred volatilitou kryptomeny.

Podobne sa minulý mesiac skupina aktivistov, študentov a odborov zhromaždila pred Kongresom a požiadala o výnimku zo zákona o Bitcoine. Tvrdili, že zákon bol zavedený a schválený bez akýchkoľvek konzultácií a môže potenciálne poškodiť záujem ľudí.

Skupina predstavila písomné vyhlásenie. V ňom tvrdila, že decentralizácia Bitcoinu môže spôsobiť viac škody ako úžitku.

Na záver by sa dalo povedať, že Bitcoin by uľahčil verejnú korupciu a operácie obchodníkov s drogami, zbraňami a ľuďmi, vydieračov a daňových podvodníkov. Tiež by to spôsobilo menový chaos, zasiahlo platy ľudí, dôchodky a úspory, zničilo mnoho MSME, postihlo by to roľnícke rodiny a zasiahlo stredné vrstvy.

Zdá sa ale, že to pre Nayiba Bukeleho nestačí. Ten si je úplne istý, že jeho rozhodnutie je pre jeho ľudí najlepšie. Zároveň verí, že jeho protivníci utrpia dvojnásobnú stratu, akonáhle sa Bitcoin začne používať ako zákonné platidlo.

Zdroj:

CRYPTOPOTATO, 2021.Massive Anti Bitcoin Protests Fill The Streets of El Salvador. [online]. [cit. 2021-08-30]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/massive-anti-bitcoin-protests-fill-streets-el-salvador/

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments