V pondelok Spojené štáty americké oficiálne stiahli svoje jednotky z Afganistanu. Tým ukončili najdlhšiu americkú vojnu a uzavreli kapitolu vojenskej histórie.
Hodiny pred utorkovým termínom prezidenta Joe Bidena na ukončenie konečného leteckého transportu, a tým aj na ukončenie vojny v USA, prepravili lietadlá amerického letectva zostávajúci kontingent vojakov z letiska v Kábule.
Tisíce vojakov strávilo krušné dva týždne pri ochrane uponáhľaného a riskantného leteckého transportu desiatok tisíc Afgancov, Američanov a ďalších. Tí sa pokúšali uniknúť z krajiny, v ktorej opäť vládnu militanti z Talibanu.
Pri ohlásení ukončenia evakuačného a vojnového úsilia generál Frank McKenzie, vedúci ústredného velenia USA, uviedol, že posledné lietadlá vzlietli z letiska v Kábule o 15:29 hod. Washingtonského času alebo jednu minútu pred polnocou v Kábule.
Hovorca Talibanu na Twitteri napísal: „Úplným stiahnutím armády USA získala naša krajina úplnú nezávislosť.”
Bojovníci Talibanu sledovali, ako posledné americké lietadlá miznú nad nebom nad Afganistanom a na oslavu víťazstva strieľali do vzduchu.
„Od 14. augusta sa prostredníctvom USA a spojencov vrátane Británie, Francúzska a Nemecka evakuovalo z Afganistanu viac ako 123 000 ľudí,” uviedol v utorok Biely dom.
„Večná vojna”
Stiahnutím jednotiek z Afganistanu Biden splnil svoj sľub o ukončení toho, čo nazval „večnou vojnou”. Tá sa začala v reakcii na útoky z 11. septembra 2001. Počas nich zahynulo v New Yorku, Washingtone a na vidieku v Pensylvánii takmer 3 000 ľudí.
Jeho aprílové rozhodnutie odrážalo národnú únavu afganského konfliktu. Teraz čelí odsúdeniu doma aj v zahraničí, ani nie tak za ukončenie vojny, ako za zvládnutie konečnej evakuácie. Tá sa rozvinula v chaose a vyvolala pochybnosti o dôveryhodnosti USA.
Biden teraz čelí pochybnostiam o svojom pláne zabrániť regenerácii Al-Káidy v Afganistane a o potlačení hrozieb, ktoré predstavujú iné extrémistické skupiny ako napr. afganská pobočka skupiny Islamský štát. Taliban je nepriateľom skupiny Islamský štát. Zachováva si ale spojenie so zmenšenou Al-Káidou.
Konečný odchod USA zahŕňal stiahnutie jeho diplomatov, aj keď ministerstvo zahraničných vecí ponechalo otvorenú možnosť obnovenia určitej úrovne diplomacie s Talibanom podľa toho, ako sa správajú pri zostavovaní vlády a dodržiavaní medzinárodných požiadaviek na ochranu ľudských práv.
Niektoré časti krajiny sa počas vojnových rokov USA modernizovali, ale Afganistan zostáva tragédiou, je chudobný, nestabilný a mnoho ľudí sa obáva návratu k brutalite, ktorú krajina – najmä ženy a dievčatá – prežila, keď v rokoch 1996 až 2001 vládol Taliban.
Neúspechov USA bolo mnoho. Degradovalo, ale nikdy neporazilo Taliban. Nakoniec nedokázalo vybudovať afganskú armádu, ktorá by mohla odolať povstalcom, napriek výdavkom USA na výcvik a vybavenie armády v hodnote 83 miliárd USD. Medzi nesplnené sľuby patrí hlavne trvalé partnerstvo s afganskou vládou priateľskou k USA. To by mohlo zaistiť, aby sa krajina opäť nestala živnou pôdou pre extrémistov zameraných na útoky na USA.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Taliban celebrate as last US troops exit Afghanistan, ending America’s longest war. [online]. [cit. 2021-08-30]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/08/30/pentagon-says-last-us-troops-have-left-afghanistan-ending-america-s-longest-war