Vedúci predstavitelia Talibanu prevzali v utorok kontrolu nad letiskom v Kábule. Stalo sa tak po tom, čo posledné americké jednotky opustili Afganistan.
Noví vládcovia krajiny teraz stoja pred výzvou zvládnuť 38 miliónov ľudí, ktorých postihli viaceré krízy vrátane bezpečnostných problémov, ekonomiky, ktorá je v troskách, problémov s dodávkami do zdravotníctva a potenciálneho diplomatického zmrazenia.
„Po 20 rokoch sme porazili Američanov. Je jasné, čo chceme. Chceme šaría (islamské právo), mier a stabilitu. Svet sa mal poučiť a toto je príjemný okamih víťazstva,” povedal Taliban Mujahid, oficiálny hovorca skupiny Taliban.
Ekonomika, zdravie a diplomacia
Generálny tajomník OSN, Antonio Guterres, v utorok vo vyhlásení varoval pred humanitárnou „katastrofou” v Afganistane a vyzval na humanitárnu pomoc.
Ekonomika, ktorá je už teraz jednou z najchudobnejších na svete, leží v troskách, pretože zásadné medzinárodné fondy od útoku Talibanu po celej krajine vyschli.
MMF aj Svetová banka pozastavili platby. EÚ a Nemecko zmrazili v tejto krajine rozvojové fondy v hodnote viac ako miliárd eur počas nasledujúcich siedmich rokov.
Väčšina miliárd dolárov, ktoré má Afganistan v devízových rezervách, je teraz zmrazená v Amerike. To tlačí na jej teraz znehodnocujúcu sa afganskú menu.
Lekárskeho vybavenia je stále nedostatok. Veľké sucho tiež obmedzilo dodávky potravín v krajine. Tým sa stala ešte viac závislá na dovoze, ktorý zvyšuje riziko hladomoru.
Taliban sa môže tiež snažiť vytvoriť pevné diplomatické vzťahy.
Skupina siedmich najväčších priemyselných krajín po mimoriadnom summite minulý týždeň zdôraznila: „Budeme súdiť afganské strany podľa ich činov, nie podľa slov. Taliban bude niesť zodpovednosť za svoje kroky v oblasti terorizmu, ľudských práv, predovšetkým žien, dievčat a menšín a v oblasti dosiahnutia inkluzívneho politického urovnania v Afganistane.”
„Legitimita akejkoľvek budúcej vlády závisí od prístupu, ktorý sa v súčasnosti uplatňuje na plnenie svojich medzinárodných záväzkov a záväzkov zabezpečenia stabilného Afganistanu,” dodáva G7, ktorá zahŕňa Kanadu, Francúzsko, Nemecko, Japonsko, Spojené kráľovstvo a USA.
Počas brutálnej vlády v rokoch 1996 až 2001 bol režim Talibanu uznaný iba Pakistanom, Saudskou Arábiou a SAE.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Watch: Taliban take control of Kabul airport after US withdrawal. [online]. [cit. 2021-09-01]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/08/31/taliban-rejoice-as-they-take-control-of-kabul-airport-but-face-multiple-crises