Byť svedkom toho, že vedúci predstavitelia Srbska, Albánska a Severného Macedónska sa delia o chvíľu kolektívnej radosti sa nestáva každý deň, najmä nie v regióne známom svojimi roztržkami a rozdielmi z minulosti.
Vzájomné nadšenie
Srbský prezident, Aleksandar Vučić, albánsky premiér, Edi Rama, a macedónsky premiér Zoran Zaev sa spoločne delili o nadšenie, keď koncom júla na regionálnom podnikateľskom fóre podpísali trojstrannú hospodársku dohodu.
Myšlienka vytvorenia spoločného trhu pre krajiny čakajúce na členstvo v EÚ dostala názov „Otvorená balkánska iniciatíva”. Predtým sa volala „Mini-Schengenský priestor”.
Dohoda sľubuje voľný pohyb tovaru a občanov. Zároveň sľubuje aj rovnaký prístup na trhy práce. Zúčastnené krajiny by podľa odhadov Svetovej banky ušetrili každý rok až 2,71 miliardy eur.
Predošlý pokus o uzatvorenie dohody sa uskutočnil počas Berlínskeho procesu, ktorý bol vedený Nemeckom.
Berlínsky proces sa začal v roku 2014. Jeho cieľom bolo zmierniť zvýšený euroskepticizmus v regióne po tom, ako vtedajší predseda Európskej komisie, Jean-Claude Juncker, vyhlásil päťročné moratórium na prijatie nových členov únie.
Sebestačnosť alebo reklamný trik?
O sedem rokov neskôr sa krajiny regióna pokúšajú dokázať, že môžu robiť veci samy, s pomocou EÚ alebo bez nej.
Albánsky premiér, Rama, v macedónskom hlavnom meste, Skopje, uviedol: „Cieľom tohto kroku je zabrániť západnému Balkánu uviaznuť v malej karikatúre EÚ, kde je v prípade všetkého potrebný konsenzus a každý môže zablokovať veto.”
Rama kritizoval EÚ. „Hoci členstvo v EÚ zostáva cieľom všetkých troch krajín, kým sa EÚ nerozhodne, musíme nájsť spôsoby, ako pokračovať v procese europeizácie,” povedal macedónsky premiér, Zaev.
Toby Vogel, analytik berlínskeho procesu je presvedčený, že dohoda s názvom „Otvorený Balkán” je reklamným trikom. Jej cieľom má byť predvádzanie ich osobnej sily a jej postavenie do kontrastu s bezmocnosťou EÚ v tomto regióne.
„Ekonomická spolupráca sa skôr alebo neskôr stretne s realitou politického napätia a politických prekážok. EÚ a medzinárodné spoločenstvo majú vo všeobecnosti tendenciu orientovať sa na ekonomiku, keď sú politické otázky príliš ťažké. A to nikdy v týchto troch krajinách nefungovalo, pretože politické otázky budú doháňať tie ekonomické,” povedal.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. As EU membership stalls, Balkan countries make controversial move to create their own mini-Schengen. [online]. [cit. 2021-09-01]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/08/31/as-eu-membership-stalls-balkan-countries-make-controversial-move-to-create-their-own-mini-