Apple, Microsoft, Amazon a Google odsunuli v septembri opätovné otvorenie svojich kancelárií kvôli obavám z narastajúceho variantu Delta.
Pre spoločnosti, ktoré sa pokúšajú presvedčiť svojich zamestnancov, aby sa vrátili do kancelárie, aj keď iba na časť týždňa v rámci hybridných pracovných modelov, je potrebné, aby sa ich zamestnanci cítili v bezpečnom prostredí.
Okrem rutiny nosenia masiek a pravidelného čistenia rúk a povrchov môže hrať svoju rolu aj technológia.
Tu je návod, ako pomáha kanceláriám zostať v bezpečí.
Bezkontaktný vstup
Vyhýbanie sa kontaktu medzi personálom prednej časti recepcie a tými, ktorí vstupujú do administratívnej budovy, sa uľahčilo bezkontaktným vstupom a QR kódmi.
Zamestnanci tak môžu vstúpiť do budovy iba prostredníctvom naskenovania kódu v telefóne. Tento typ technológie je veľmi jednoduchý a môže sa používať aj vo výťahoch alebo v iných miestnostiach na obmedzenie kontaktu osôb s potenciálne kontaminovanými povrchmi, ako sú kľučky dverí a tlačidlá výťahu.
Kapacitné limity
Spoločnosť Density so sídlom v San Franciscu môže sledovať pohyb zamestnancov v kanceláriách pomocou infračervených senzorov umelej inteligencie (AI).
Aj keď to môže znieť neuveriteľne, spoločnosť tvrdí, že je všetko anonymné, takže nenarúša súkromie jednotlivca. Tieto údaje sa môžu použiť aj na riadenie sociálneho dištancovania sa v kanceláriách.
Spoločnosť vyvinula aj svoj systém s názvom Safe by Density. Ten nielenže odosiela upozornenia v prípade, že je oblasť príliš preplnená, ale môže tiež stanoviť kapacitné limity a ľudia môžu v reálnom čase kontrolovať, ako sú oblasti preplnené.
Bezkontaktné modely
Spoločnosť Lavazza predstavila model, ktorý beží cez mobilnú aplikáciu, takže si kávu môžete dať bez toho, aby ste sa museli dotýkať tlačidiel.
Stroje Nestlé vám medzitým umožnia vybrať si kávu podržaním ruky nad ponukou, opäť bez toho, aby ste sa museli zariadenia dotýkať.
Americký výrobca kávovarov Bunn nainštaloval QR kód, ktorý vám umožňuje objednávať nápoje z telefónu alebo z počítača na ich webovej stránke.
Zabíjanie vírusu vo vzduchu
COVID-19 cestuje vzduchom, takže ventilácia je kľúčom k boju proti šíreniu vírusu.
Otváranie okien a dverí môže pomôcť, ale dobré vetracie systémy a čističky vzduchu môžu efektívne zabíjať vírusy.
Čističky vzduchu s ultrafialovým svetlom sú stále obľúbenejšie, pretože tvrdia, že zabíjajú 99,9 % vírusov.
Švajčiarska spoločnosť Oxygen at Work využíva prirodzenejší a ekologickejší spôsob prevencie vírusov prenášaných vzduchom a využíva čistiacu silu rastlín.
Spoločnosť tvrdí, že pomocou algoritmu strojového učenia môže vytvárať návrhy rastlín, ktoré môžu zlepšiť kvalitu vzduchu v interiéri. Rastliny môžu optimalizovať uvoľňovanie vlhkosti, čo môže pomôcť v boji proti prenosu vírusov.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Back to work: Can tech convince employees to return to the office during the COVID pandemic? [online]. [cit. 2021-09-09]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/09/02/back-to-work-can-tech-convince-employees-to-return-to-the-office-during-the-covid-pandemic