V snahe znížiť administratívu a čakacie doby sa elektronická správa vecí verejných stala kľúčom k vytváraniu efektívnych administratívnych postupov. V Nemecku je ale realita veci veľmi odlišná. Verejné služby a úrady majú stále zavedené zdĺhavé byrokratické procesy.
Do roku 2022 by sa mali všetky služby ponúkať prostredníctvom nemeckých úradov online podľa zákona schváleného v roku 2017.
Digitalizácia je preto opäť súčasťou predvolebnej kampane.
„Každý si myslí, že digitalizácia znamená iba: „Nuž, kúpime si softvér.” Problém je ale štrukturálny. Je to myslenie, je to kultúra v rámci administratívy. Dnes máme administratívu, ktorá funguje podľa princípov zavedených pred 100 rokmi, mimoriadne hierarchicky,” hovorí Thomas Meuche, kompetentný Centra digitálnej správy pre mesto Hof.
Zdá sa, že európske porovnanie toto tvrdenie podporuje. Nemecko je na 21. mieste v zozname krajín, ktoré nahradili tradičné procesy elektronickou správou. Meuche hovorí, že nemecký federálny systém tiež nepomáha.
Nemecká výzva v oblasti digitalizácie vyzerá ako obrovská úloha.
Eric Leiderer, primátor mesta Aschaffenburg, hovorí, že samosprávy stoja pred mnohými prekážkami, kým sa naplánované zmeny neuskutočnia do konca roka 2022.
Napriek mnohým nezodpovedaným otázkam je jedno isté. Zavedenie elektronickej verejnej správy bude novozvolenú federálnu vládu na nejaký čas zamestnávať.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Election special: Germany’s digitalisation deficit. [online]. [cit. 2021-09-22]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/09/21/election-special-germany-s-digitalisation-deficit