„Afganský bankový systém je takmer na spadnutie,” povedal pre BBC šéf jedného z najväčších poskytovateľov úverov v krajine.
Syed Moosa Kaleem Al-Falahi, generálny riaditeľ Islamskej banky v Afganistane, uviedol že finančný priemysel krajiny je v zajatí „existenciálnej krízy”, pretože zákazníci prepadajú panike.
„V súčasnej dobe dochádza k veľkým výberom. Väčšina bánk nefunguje a neposkytuje úplné služby,” povedal z Dubaja, kde kvôli chaosu v Kábule dočasne sídli.
Ekonomika Afganistanu je veľmi závislá od zahraničnej pomoci. Približne 40 % jej hrubého domáceho produktu (HDP) pochádza podľa Svetovej banky z medzinárodnej pomoci.
Od nástupu Talibanu ale Západ zmrazil medzinárodné finančné prostriedky vrátane aktív, ku ktorým mal Afganistan prístup prostredníctvom Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu (MMF).
Al Falahi hovorí, že to povzbudzuje Taliban, aby hľadal iné zdroje finančnej podpory.
Čína už hovorila o svojej túžbe pomôcť obnoviť Afganistan a spolupracovať s Talibanom a prisľúbila pomoc vo výške 31 miliónov USD vrátane dodávok potravín a vakcín proti koronavírusu.
Napriek tomu je Taliban pod tlakom, aby teraz vyriešil ekonomické problémy Afganistanu. Inflácia prudko rastie, mena krajiny prudko klesá a ľudia sú zúfalí, pretože mnohí prišli o prácu.
Svetový potravinový program OSN varuje, že iba 5 % afganských domácností má dostatok jedla každý deň.
Kľúčom k prežitiu Afganistanu je teda prístup k medzinárodným fondom a zahraničnej pomoci.
V rozhovore pre BBC pakistanský premiér, Imran Khan, povedal, že Taliban sa pokúša ukázať svetu modernejšiu a reformovanejšiu tvár v porovnaní s tým, ako sa správali naposledy, keď boli pri moci akýsi Taliban 2.0.
Zdroj:
BBC, 2021. Taliban: Afghanistan bank boss warns sector near collapse. [online]. [cit. 2021-09-28]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-58660579