Rupert Read je profesorom University of East Anglia v Norwichi vo Veľkej Británii a je autorom niekoľkých kníh. V tomto článku tvrdí, že na našich politických lídrov sa nemožno spoliehať na to, že doručia výsledky na konferencii COP26 a zmeny budú nevyhnutne na ľuďoch.
Konferencia klope na dvere
Keďže do COP26 (Konferencia OSN o zmene klímy 2021 v Glasgowe) zostáva len jeden mesiac, všetky oči sa upriamujú na svetových politikov.
Alternatívou je naozaj hrozivá dohoda alebo žiadna dohoda. Vzhľadom na súčasnú krízu so stúpajúcimi cenami energií, ktorá už vyvoláva otázky o klimatických plánoch EÚ, je to jasná možnosť.
Brusel tento rok odhalil množstvo opatrení vo svojom balíčku „Fit for 55″. Nová správa, ktorej cieľom je uviesť Európsku úniu na správnu cestu, aby splnila svoj cieľ do roku 2030 znížiť emisie o 55 % oproti úrovniam z roku 1990, ponúka zaujímavú predikciu. Pri súčasnom tempe jej to bude trvať 21 rokov.
Štúdia, do ktorej sa zapojila najväčšia európska energetická spoločnosť Enel, dospela k jasnému záveru. Ten znie, že bez rozsiahlych nových opatrení a investícií sa nedosiahne cieľ skôr ako v roku 2051.
Autor pôvodného článku si myslí, že rozhodujúci okamih príde na konci konferencie COP26. Keď svet uvidí, ako veľmi nás naše vlády sklamali. Bude to historický moment pre nás všetkých.
Viac občanov sveta sa prebudí a pochopí, že záplavy, požiare a neúroda sa budú len zhoršovať.
Dohodnutým cieľom bolo zabrániť tomu, aby svetová priemerná teplota stúpala o viac ako dva stupne, alebo v ideálnom prípade o 1,5 ° C.
Nová správa nezávislého politického inštitútu Chatham House ale dospela k záveru, ktorý znie nasledovne: „Ak sa emisie budú riadiť trajektóriou stanovenou súčasnými národne stanovenými príspevkami (NDC), existuje menej ako 5 % šanca udržať teplotu pod 2 ° C a menej ako 1 % pravdepodobnosť dosiahnutia cieľa 1,5 ° C stanoveného v Parížskej dohode z roku 2015,” dodáva Read.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. COP26: Why a bad outcome ‘is the best we can hope for’. [online]. [cit. 2021-09-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/green/2021/09/30/cop26-why-a-bad-outcome-is-the-best-we-can-hope-for