Keď sa finančné trhy budú radovať z tempa očkovania a šancí na rýchle ekonomické oživenie, ceny akcií, komodít a najrôznejších aktív stúpajú.
Také sú aj ceny uhlíka v Európe. Tá je domovom najväčšieho systému obchodovania s emisiami na svete. Ceny od novembra vzrástli o 60%. Práve 12. februára dosiahli rekordné maximum takmer 40 EUR za tonu ekvivalentu oxidu uhličitého.
Hodnota globálnych trhov s uhlíkom v minulom roku dosiahla rekordných 229 miliárd EUR. To predstavuje päťnásobné zvýšenie oproti roku 2017.
V roku 2020 sa emisné kvóty v hodnote približne 1 miliardy EUR zmenili, rovnako ako množstvo opcií a termínových kontraktov. Teraz existujú jasné známky toho, že sa trh pripája k finančnému prúdu a stovky investičných spoločností s ním obchodujú.
Systém obchodovania s emisiami EÚ (ETS) dlhú dobu po spustení v roku 2005 sotva fungoval. Po tom, čo Európska komisia v roku 2019 vyčerpala prebytočné povolenia, ale začal trh prosperovať.
Je to zvláštny trh. Dopyt zatiaľ pochádza od troch typov účastníkov. Energetické a vykurovacie zariadenia, ako napr. nemecké RWE a francúzske Engie nakupujúce kvóty na pokrytie emisií z aktuálnych projektov alebo na zabezpečenie proti budúcemu zvýšeniu cien.
Ďalej priemyselné firmy, napr. ArcelorMittal, výrobca ocele.
Tretím a rastúcim zdrojom dopytu sú finančné spoločnosti vrátane bánk. Medzi nimi sú Goldman Sachs, Morgan Stanley a zaisťovacie fondy, Lansdowne Partners a Northlander Advisors. Dúfajú v zisk, a to buď obchodovaním v mene verejných služieb, alebo špekuláciami na trhoch s futures či opciami.
Prítomnosť finančných spoločností zmenila fungovanie trhu. Svoju úlohu teraz zohrávajú aj ekonomické ukazovatele, napr. nové údaje o HDP. Niektorí analytici tvrdia, že špekulácie spôsobujú volatilitu. Iní tvrdia, že výsledkom je väčšia likvidita. Väčšina však očakáva rast finančných tokov.
Čo ďalej s ETS? Niektoré prvky, vrátane celkového limitu, budú preskúmané v júni. Komisia očakáva expanziu najmä v rámci Európy, ktorá by mohla prilákať viac kapitálu a možno viesť k vyšším cenám.
Ako však ukazujú prvé roky trhu, veľa závisí od implementácie.Vďaka rastúcej sofistikovanosti je ETS stále jadrom politického projektu.
Zdroj:
THE ECONOMIST, 2021. Prices in the world’s biggest carbon market are soaring. [cit. 2021-02-26]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/finance-and-economics/2021/02/24/prices-in-the-worlds-biggest-carbon-market-are-soaring