Izraelská centrálna banka si vybrala sieť Ethereum na spustenie svojho skúšobného programu CBDC.
Izraelská centrálna banka údajne spustila pilotný program digitálnej meny, ktorého cieľom je vytvoriť digitálnu menu centrálnej banky založenú na blockchaine Ethereum. Projekt ale môže čeliť niekoľkým závažným problémom.
Izrael mieri na CBDC
Mnoho popredných krajín vrátane Číny, Japonska, Francúzska, Švédska a ďalších pracovalo niekoľko rokov na vývoji digitálnej verzie svojej národnej meny.
Podľa správy Globes sa k trendu pripojila izraelská centrálna banka, ktorá je v počiatočných fázach vydávania CBDC. Inštitúcia si na dosiahnutie tohto kroku vybrala sieť Ethereum. Yoav Soffer, projektový manažér CBDC v Izraelskej centrálnej banky, vysvetlil prečo:
„Urobili sme test s technológiou Ethereum, nie preto, že si myslíme, že je to nevyhnutne technológia, ktorú použijeme, ale preto, že to bola technológia, ktorú sme mohli použiť, aby sme pochopili jej výhody a nevýhody.”
Izraelská centrálna banka vytvorila tímy, ktoré vytvorili skúšobné prostredie založené na blockchaine Etherea a vydali token predstavujúci CBDC. Následne navrhla digitálne peňaženky, z ktorých si členovia tímu mohli v rámci banky medzi sebou vymieňať „imaginárne digitálne šekely”.
Za zmienku stojí, že Austrália, Hongkong a Thajsko použili rovnakú metodiku vo svojich projektoch CBDC a Izrael tiež skúmal právne, ekonomické a technologické aspekty.
Soffer opísal iniciatívu ako „náročnú”. Poukázal tiež na to, že pre svoju komplexnosť je ťažké dokončiť testovací projekt:
„Vo všeobecnosti majú projekty v Izraelskej centrálnej banke dátumy začiatku a konca. Viete, kedy skončia a čo musíte na ceste dosiahnuť. Nevieme, kedy sa tento projekt skončí, so všetkým, čo z toho vyplýva.”
Výzvy
Počas pandémie COVID-19 sú v Izraeli spôsoby digitálnych platieb na vzostupe. Vydanie CBDC ako také znie ako nápad, ktorý môže zapadnúť do nových návykov spoločnosti. Napriek tomu je pred ním niekoľko výziev.
Izraelská centrálna banka si nie je istá, či dokáže navrhnúť takú digitálnu verziu šekelu, ktorá dokáže poslúžiť všetkým potrebám miestneho obyvateľstva. Okrem toho sa zdá, že infraštruktúra pre takýto produkt nie je celkom pripravená na dlhodobé udržiavanie.
Napríklad najvyššia izraelská finančná inštitúcia musí mať riešenie v prípade núdze alebo výpadku siete, aby ľudia mohli zúčtovať transakcie aj offline.
Centrálna banka musí tiež prísť s CBDC, ktoré je v porovnaní s inými druhmi platieb prístupné a konkurencieschopné. V opačnom prípade by Izraelčania mohli jednoducho zúčtovať každodenné transakcie inými tradičnými metódami.
Je to pravdepodobne najvýznamnejšou výzvou zo všetkých, ako prinútiť ľudí, ktorí používajú hotovosť, aby prešli na digitálne platby. Či už je to lepšie alebo horšie, prvá metóda je anonymná, zatiaľ čo zavádzanie digitálneho šekela by bolo prísne monitorované vládou, čo je presne to, čo ohrozuje osobné súkromie.
Zdroj:
CRYPTOPOTATO, 2021, Israel on Its Way to Design Digital Shekel Based on Ethereum (Report). [online]. [cit. 2021-10-23]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/israel-on-its-way-to-design-digital-shekel-based-on-ethereum-report/