Kozmická loď Orion je dôležitým prvkom programu Artemis agentúry NASA. Jeho cieľom je umožniť pristátie prvej ženy a ďalšieho muža na Mesiaci do roku 2024.
Európska vesmírna agentúra dohliada na vývoj európskeho servisného modulu (ESM). Ide o časť kozmickej lode Orion, ktorá poskytuje vzduch, elektrinu a pohon.
V novembri 2018 ESA dodala prvý modul, známy ako ESM-1, na Cape Canaveral NASA na Floride.
Očakáva sa, že pri štarte, ktorý by sa mal uskutočniť začiatkom roku 2022, Orion a jeho pripojený ESM-1 poletia blízko Mesiaca, ako súčasť testu bez posádky.
Hlavný motor ESM-1 a 32 trysiek bude poháňať Orion na obežnú dráhu okolo Mesiaca a potom späť na Zem.
„Prvá misia privedie vozidlo na Mesiac bez posádky a druhá misia privezie štyroch astronautov na Mesiac” vysvetľuje hlavný inžinier ESM Matthias Gronowski.
ESA hovorí, že ESM-2 sa blíži k dokončeniu a čoskoro bude prevezený do Spojených štátov.
Letecká a kozmická spoločnosť Airbus vyvinula a postavila high-tech pohonné moduly v mene Európskej vesmírnej agentúry (ESA) v Brémach na severe Nemecka.
Inžinieri stavajú na skúsenostiach s vývojom Automated Transfer Vehicle (ATV), ktoré sa používalo na prepravu zásob na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Vo februári tohto roku ESA uviedla, že podpísala zmluvu s Airbusom na ďalšie tri európske vesmírne moduly v cene približne 650 miliónov EUR. Aj tie budú postavené v Brémach.
Budúce misie ponesú astronautov s cieľom vybudovať základňu hneď za Mesiacom, ktorá by mohla umožniť pristátie na Mesiaci a expedície na Mars.
Spolupráca ESA s NASA znamená aj miesta pre európskych astronautov na budúcich misiách Artemis.
NASA pomenovala svoj mesačný program Artemis po sestre Apolóna v gréckej mytológii, ktorá je gréckou bohyňou Mesiaca.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. European Space Agency is prepping vehicles that will put the first woman on the Moon by 2024. [online]. [cit. 2021-10-22]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/10/21/european-space-agency-is-prepping-vehicles-that-will-put-the-first-woman-on-the-moon-by-20