Pandémia Covid-19 v roku 2020 uzavrela alebo obmedzila mnohé ekonomické aktivity s ďalekosiahlymi dopadmi na trh práce.
S cieľom sledovať, do akej miery bezprecedentná zdravotná kríza narušila činnosť pracovníkov v rámci Európskej únie, nadácia Eurofound a Spoločné výskumné centrum Európskej únie vydali štúdiu s názvom „Čo sa práve stalo? Uzamknutie COVID-19 a zmeny na trhu práce”.
Správa založená na údajoch Eurostatu popisuje vývoj zamestnanosti a pracovného času podľa sektorov a povolaní počas prvého roka krízy.
Štúdia zistila, že pandémia negatívne ovplyvnila pracovné aktivity, ktoré väčšinou zahŕňajú ľudský kontakt a mobilitu. Tieto aktivity boli najviac zasiahnuté obmedzeniami COVID. Medzi ne patrí široká škála priemyselných odvetví, ako je umenie, zábava a voľný čas až po dopravu, maloobchod a ubytovanie.
Správa skúma, ktoré kategórie pracovníkov boli najviac postihnuté. Išlo predovšetkým o dočasných pracovníkov, mladé ženy a ženy s nízkymi príjmami.
O päť miliónov zamestnancov menej v roku 2020
V prvom štvrťroku 2020 bola úroveň zamestnanosti v EÚ už nižšia ako predpokladaný trend zamestnanosti, uvádza štúdia.
V druhom štvrťroku 2020 bolo zamestnaných asi o 5,8 milióna ľudí menej ako predpovedali ekonómovia a asi o päť miliónov menej zamestnancov ako v druhom štvrťroku 2019.
Pracovníci so zmluvou na dobu určitú predstavovali viac ako tri štvrtiny čistých strát zamestnanosti vo všetkých štvrťrokoch 2020.
Najvýraznejší pokles počtu zamestnancov bol medzi pracovníkmi v službách a predaji, vrátane maloobchodných asistentov, obsluhovačov reštaurácií, pracovníkov služieb súvisiacich s cestovaním a voľným časom, pracovníkov bezpečnosti a údržby budov.
Ako boli ovplyvnené ženy?
Zatiaľ čo v druhom prípade boli muži viac negatívne ovplyvnení v dôsledku ich väčšieho zastúpenia vo výrobných odvetviach, počiatočné dopady pandémie sa zdajú byť horšie na ženy ako na mužov, pokiaľ ide o výsledky na trhu práce.
K najvýraznejším relatívnym stratám zamestnanosti došlo v sektoroch, v ktorých dominujú ženy . Sú to ubytovacie a stravovacie služby či administratívne a podporné služby.
„V sektore ubytovania sa medziročná strata pracovných miest žien v druhom aj štvrtom štvrťroku priblížila k 20 %,” uvádza štúdia.
Celkom 90-stranový prieskum končí pomerne optimisticky: „Pozitívnou správou na záver je to, že kríza do dnešného dňa nebola taká deštruktívna pre zamestnanosť ani ekonomickú aktivitu, ako sa pôvodne obávalo.”
„Európske trhy práce doteraz preukázali určitú odolnosť, najmä pri potláčaní nárastu nezamestnanosti. Pomohol im celý rad núdzových opatrení navrhnutých na zmiernenie vplyvu utlmenej ekonomickej aktivity na podniky, jednotlivých pracovníkov a domácnosti.”
Zdroj:
EURONEWS, 2021. How has COVID affected workers? [online]. [cit. 2021-10-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/10/25/workers-on-temporary-contracts-were-the-most-affected-by-job-losses-during-covid-study-fin