2.7 C
Bratislava
piatok, 22 novembra, 2024
HomeEkonomikaMala by byť práca na diaľku zákonným právom? Tieto krajiny si to...

Mala by byť práca na diaľku zákonným právom? Tieto krajiny si to myslia

V priebehu necelých dvoch rokov sa práca na diaľku stala samozrejmosťou pre milióny Európanov.

Približne 5 % z nás pred pandémiou pravidelne pracovalo z domu. V niektorých krajinách sa tento počet za posledných 18 mesiacov viac ako štvornásobne zvýšil.

Fínsko, Luxembursko a Írsko majú najvyšší podiel pracovníkov na diaľku na kontinente. Viac ako 20 % ľudí má pritom stále zamestnanie, ktoré im dáva možnosť pracovať z domu.

Väčšina firiem by COVID-19 neprežila bez pomoci vzdialenej digitálnej infraštruktúry.

Teraz sa vynárajú otázky o zákonoch, ktoré by mali podniky dodržiavať, aby sa prispôsobili flexibilnej práci, vzhľadom na jej popularitu v niektorých odvetviach. 

Prieskum uskutočnený začiatkom tohto roka spoločnosťou Slack zistil, že takmer tretina britských pracovníkov by bola menej naklonená uchádzať sa o prácu, ak by práca na diaľku nebola možnosťou.

Portugalsko je v tejto veci lídrom, keď zverejnilo svoju „Zelenú knihu o budúcnosti práce“, ktorá načrtáva opatrenia pre prácu na diaľku a hybridnú prácu, ktorú majú zamestnávatelia automaticky ponúkať.

Námestník ministra práce, Miguel Cabrita, vyzval krajiny EÚ, aby rýchlo postupovali v plánoch na reguláciu práce na diaľku. Povedal pritom, že rýchle opatrenia maximalizujú príležitosti a minimalizujú riziká.

Kritici tvrdili, že to v nadchádzajúcich rokoch spôsobí „podnikový chaos”.

Ktoré krajiny ponúkajú prácu na diaľku ako zákonné právo?

Nemecko

Nemecko je v tejto diskusii na okraji ako jediná krajina v Európe, ktorá formálne zakotvila dlhodobé zámery v nových zákonoch. Vlani v januári bolo pre pracoviská povinné ponúkať zamestnancom možnosť pracovať z domu, pokiaľ „neexistujú žiadne presvedčivé prevádzkové dôvody, aby tak nerobili”.

Zamestnávatelia sú tiež vyzývaní, aby ponúkali flexibilný pracovný čas. Je to vzhľadom na to, že nemecký boj proti COVID-19 pokračuje.

Portugalsko

Portugalsko bolo prvou krajinou v Európe, ktorá spustila dočasný legálny „režim” práce na diaľku. Tie ale budú trvať len dovtedy, kým sa budú považovať za stav núdze, ktorý by mal trvať minimálne do konca tohto roka.

Ustanovenia, ktoré platia od januára 2021, zahŕňajú: povinnú prácu na diaľku, ktorá umožňuje zamestnancovi povinnosti a životné podmienky, kde zamestnávateľ musí zabezpečiť potrebné vybavenie na dokončenie práce.

Porušenie prijatia režimu sa považuje za „veľmi závažné pochybenie” s pokutami od 2 040 do 61 200 EUR bez ohľadu na veľkosť podniku.

Zdroj:

EURONEWS, 2021. Should remote working be a legal right? These countries think so. [online]. [cit. 2021-10-26]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/10/03/which-countries-plan-to-offer-remote-working-as-a-legal-right

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments