Zimbabwe sa v súčasnosti zaoberá konzultáciami o rastúcom záujme o kryptomeny a možných rizikách.
Tento juhoafrický štát venuje pozornosť rastúcemu dopytu po kryptomenách medzi svojimi ľuďmi. Práve to považuje za možnú cestu rastu. Krajina je tiež vnímavá k regulácii celého sektora.
BTC ako možný platobný prostriedok v ďalšej krajine
Podľa miestnych správ vláda Zimbabwe zvažuje využitie Bitcoinu (BTC) ako legálnej platobnej možnosti na uspokojenie tohto rastúceho dopytu a využitie technológie.
Plukovník vo výslužbe Charles Wekwete, stály tajomník a vedúci kancelárie prezidenta a technologickej jednotky pre elektronickú vládu kabinetu, podľa správ potvrdil, že diskusie so spoločnosťami už prebiehajú.
Medzi nevýhody decentralizovaného ekosystému patria podľa Wekweteho neregistrované cezhraničné prevody, externalizácia peňazí, pranie špinavých peňazí a nezákonné toky peňazí do následných nezákonných akcií.
Uviedol tiež, že úrady sa snažia vypracovať nariadenia na ochranu spotrebiteľov a pomôcť finančnej budúcnosti krajiny. V dôsledku toho vláda pred vykonaním akýchkoľvek zásadných politických zmien hľadala vstupy z rôznych sektorov.
Zimbabwe zatiaľ neurobilo žiadne zásadné vyhlásenia podľa predstaviteľa. Ten dodal, že krajina je stále v štádiu konzultácií.
Vláda Zimbabwe prijala rámec digitálnej ekonomiky ako súčasť národnej rozvojovej stratégie 1. Tú označuje ako prostriedok na prepojenie vládneho a podnikateľského úsilia pri riešení rozvíjajúcej sa koncepcie digitálnej ekonomiky.
Viac krajín prijíma politiku Salvádoru umožňujúcu používanie a reguláciu Bitcoinu. Napriek záplave kritiky zo strany verejnosti a celého sveta, vláda Salvádoru neústupne podporovala legislatívu týkajúcu sa Bitcoinu. Salvadorský prezident, Nayib Bukele, na Twitteri ocenil úspech plánu. Zároveň uviedol, že zisk z Bitcoinu sa použije na výstavbu 20 škôl a nemocnice v krajine.
Afrika je fantastickým testovacím priestorom pre kryptomeny a mnohé podniky v súčasnosti vyrábajú tovary a služby vhodné pre rôzne krajiny na kontinente – konkrétne na vyplnenie medzery medzi africkými národmi a inými krajinami, pokiaľ ide o cezhraničné platby.
Ako uvádza denník Cointelegraph, medzi júlom 2020 a júnom 2021 africký trh s kryptomenami vzrástol o viac ako 1200 % podľa platformy Chainalysis. Vysoká penetrácia bola zaznamenaná v Keni, Južnej Afrike, Nigérii a Tanzánii.
Zdroj
COINTELEGRAPH, 2021, Zimbabwe may be the next country to embrace Bitcoin as legal tender. [online]. [cit. 2021-11-09]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/zimbabwe-may-be-the-next-country-to-embrace-bitcoin-as-legal-tender