Kľúčové ekonomické údaje v Číne sa v prvých dvoch mesiacoch roka 2021 dramaticky zvýšili. To poukazuje na pokračujúce oživenie druhej najväčšej ekonomiky na svete.
Čínska priemyselná produkcia v januári a februári vzrástla o 35,1% v porovnaní s rovnakými mesiacmi minulého roka.
Niektoré čísla môžu byť skreslené, pretože sa porovnávajú s rokom 2020, keď bola väčšina čínskych tovární zatvorená alebo v obmedzenom režime v dôsledku pandemických opatrení.
Napriek tomu prekonali zverejnené ekonomické údaje očakávania analytikov.
Pohľad späť na rok 2019 pred pandémiou môže poskytnúť presnejší obraz o tom, čo sa deje s ekonomickou aktivitou v Číne.
Priemyselná produkcia sa v porovnaní s prvými dvoma mesiacmi roka 2019 zvýšila o 16,9%, čo zdôrazňuje vyššiu produkciu.
Oživenie zahraničného dopytu pomohlo posunúť rast vývozu pre Čínu smerom nahor. Táto krajina sa často nazýva aj ako svetová továreň.
Čínska vláda stanovila mierny ročný cieľ ekonomického rastu do roku 2021 na úroveň viac ako 6%, aj keď analytici tipujú rast okolo 8%.
Čína bola v minulom roku jedinou významnou ekonomikou, ktorá zaznamenala pozitívny rast s expanziou o 2,3%.
Hovorkyňa čínskeho štatistického úradu, Liu Aihua, uviedla, že ekonomika by mala pokračovať v oživovaní.
Povedala však, že v hospodárskom oživení stále existujú nerovnováhy a že Čína musí zintenzívniť podporu spotreby.
Ďalší kľúčový ekonomický ukazovateľ, ktorým sú maloobchodné tržby, sa v danom období zvýšil o 33,8%. Udialo sa tak aj napriek tomu, že miera nezamestnanosti na konci februára predstavovala 5,5%, oproti 5,2% v decembri.
Vláda stanovila cestovné obmedzenia pred čínskymi novoročnými sviatkami, ktoré padli na koniec februára tohto roka. Potlačili sa tým výdavky na cestovanie, návštevu reštaurácií a voľnočasových aktivít.
Zdroj:
BBC, 2021. Chinese economy continues its pandemic bounce back [online]. [cit. 2021-03-16]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-56397602