Niet pochýb o tom, že pandémia vírusu Covid-19 sa dostala do každého kúta sveta a ovplyvnila tak fungovanie ekonomiky každej krajiny. Jeho rozšírenie spôsobilo, že národné ekonomiky a podniky začali rátať náklady, pretože vlády v súčasnosti zápasia s novými opatreniami proti šíreniu vírusu. Napriek vývoju nových vakcín si mnohí stále kladú otázku, ako by mohlo vyzerať zotavenie svetovej ekonomiky. V článku sa vám prostredníctvom grafov a štatistík pokúsime objasniť doterajšie ekonomické dopady vírusu.
Pohyb na globálnom trhu
Trhový index – FTSE (Index Financial Times Stock Exchange 100), Dow Jones Industrial Average a Nikkei zaznamenali obrovský pokles najmä v prvých mesiacoch krízy, keď výrazne rástol počet prípadov ochorenia Covid-19. Hlavné ázijské a americké akciové trhy sa čiastočne zotavili v novembri, po ohlásení prvej vakcíny, no FTSE v roku 2020 poklesla o 14,3%, čo je najhoršia výkonnosť od roku 2008 a stále zotrváva v negatívnom teritóriu.
Negatívny vplyv pandémie koronavírusu sa dotkol najmä bežných pracujúcich ľudí. Mnoho ľudí v súvislosti s opatreniami stratilo prácu alebo bolo nútených znížiť svoje príjmy aj výdavky.
Na základe vyhlásenia Medzinárodného menového fondu (MMF) dosiahol podiel nezamestnaných v Spojených štátoch ročne spolu 8,9%, čo signalizuje koniec desaťročného rozširovania pracovných miest. Milióny pracovníkov bolo prepustených do vládou podporovaných programov zachovania pracovných miest, pretože časti ekonomiky, ako sú cestovný ruch alebo gastro priemysel, sa v uplynulom roku takmer zastavili. Počet nových pracovných príležitostí je v mnohých krajinách stále veľmi nízky, pretože sa mnohé z nich nachádzajú v recesii.
Štatistiky demonštrujú, že voľné pracovné miesta v Austrálii sa vrátili na rovnakú úroveň ako v roku 2019. Vo Francúzsku, Španielsku, Veľkej Británii a niekoľkých ďalších krajinách však zaostávajú.
Vo všeobecnosti môžeme tvrdiť, že ak ekonomika rastie, znamená to viac bohatstva a viac nových pracovných miest. Meria sa to percentuálnou zmenou hrubého domáceho produktu alebo hodnotou vyrobeného tovaru a služieb, zvyčajne za tri mesiace alebo rok.
Medzinárodný menový fond (MMF) odhaduje, že globálna ekonomika sa v roku 2020 znížila o 4,4%. MMF označila tento pokles za najhorší od Veľkej hospodárskej krízy v 30. rokoch.
Jedinou významnou krajinou, ktorej ekonomika v roku 2020 rástla, bola Čína. Zaregistrovala rast o 2,3%. MMF však predpovedá v roku 2021 globálny rast o 5,2%.
Zdroje:
JONES, L. a i., 2021.Coronavirus: How the pandemic has changed the world economy. [online]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-51706225.