Na základe množstva škodlivého softvéru zaregistrovaného od minulého roku je zrejmé, že sa zločinci neustále snažia zúročiť paniku a obavy z významných globálnych udalostí. Medzi ne patrí aj pandémia.
Údaje získané a vypočítané spoločnosťou Finbold predpokladajú, že v roku 2021 (globálne) je denne zaregistrovaných asi 604 059 nových škodlivých programov (malvér) a potenciálne nežiaducich aplikácií (PUA).
Odhady sú založené na už registrovanom 61,01 milióne škodlivého softvéru v období od 1. januára 2021 do 11. apríla 2021.
Ak sa miera nového škodlivého softvéru udrží po celý rok, v roku 2021 bude zaregistrovaných ohromných 220 miliónov nového škodlivého softvéru. To predstavuje nárast o 56,86 % zo 137,7 milióna zaznamenaných v minulom roku.
Celkovo zaznamenáva rok 2021 prudký nárast škodlivého softvéru. Najvyššia hodnota bola pri tom zaznamenaná v marci na hodnote 19,2 milióna. Závažnosť malvéru zaregistrovaného v tomto roku sa ukazuje v porovnaní s prípadmi z minulého roku.
Len za tri a pol mesiaca predstavuje tohtoročný malvér 44,3 % zo 137,7 milióna nového malvéru za rok 2020. Údaje o novo-registrovanom škodlivom softvéri poskytuje AV-Test Institute.
Uprostred pandémie prepukol nový malvér
Aj keď malvér a potenciálne nežiaduce aplikácie vždy predstavovali hrozbu technologického pokroku, počítačoví zločinci využili pandémiu a zamerali sa na viac ľudí, pretože väčšie množstvo ľudí trávi čas online.
Za zmienku stojí, že u väčšiny ľudí pracujúcich na diaľku existuje vysoká pravdepodobnosť útokov škodlivého softvéru, zatiaľ čo doma existuje kombinácia slabšej kontroly zabezpečenia. Okrem toho existuje vyššia pravdepodobnosť, že používatelia prepadnú malvéru s tematikou Covid-19 vo forme e-mailov práve doma.
Útočníci potenciálne využívajú počiatočnú úzkosť okolo pandémie na zacielenie na jednotlivcov pomocou e-mailov obsahujúcich informácie o vakcínach Covid-19 a liečbe.
Rast sociálnych médií a vznik nových platforiem navyše ponúka vývojárom škodlivého softvéru jedinečnú príležitosť dosiahnuť viac cieľov.
Na obete škodlivého softvéru sa zameriavajú reklamy propagované na platformách ako YouTube a TikTok. Rastúca popularita týchto sociálnych sietí z nich robí atraktívnu reklamnú platformu pre malvér.
Vysoký objem registrovaného škodlivého softvéru z minulého roka predstavuje obrovskú výzvu pre detekciu hrozieb, pretože taktika hrozieb sa vyvíja a útočníci získavajú dôveru jednotlivcov aj organizácií akejkoľvek veľkosti a rôznych priemyselných odvetví.
Zdroj:
FINBOLD, 2021. Over 600,000 new malicious programs are registered daily in 2021. [online]. [cit. 2021-04-12]. Dostupné na: https://finbold.com/over-600000-new-malicious-programs-are-registered-daily-in-2021/