Čínska raketa Long March 5B, ktorá mala podľa očakávania spadnúť na Zem tento víkend, pristála v nedeľu skoro ráno v Indickom oceáne neďaleko Maldív.
Čínska vesmírna správa uvádza, že väčšinu trosiek pri opätovnom vstupe do atmosféry spálila.
Správca NASA, Bill Nelson, ale Čínu za toto nekontrolovateľné pristátie rakety odsúdil, a uviedol, že krajina „nespĺňa zodpovedné normy týkajúce sa ich vesmírneho odpadu”.
Ďalej pokračoval: „Vesmírne národy musia minimalizovať riziká pre ľudí a majetok na Zemi pri opätovných vstupoch vesmírnych objektov a maximalizovať transparentnosť týchto operácií.”
Čína spustila 29. apríla misiu, ktorej cieľom bolo vyniesť na obežnú dráhu základy pre stavbu novej vesmírnej stanice. Táto misia však nedopadla najlepšie a nosná raketa sa začala nekontrolovateľne rútiť smerom k Zemi.
Vedci uvádzajú, že zosilňovače rakety sa zvyknú vo vesmíre vyhadzovať a zvyčajne spadnú späť na Zem. Ich miesto dopadu je vedcom dobre známe. Nosná raketa Long March 5B ale po vyčerpaní paliva ďalej putovala vesmírom, kým ju gravitácia Zeme nevrátila späť. Jej presné miesto dopadu nebolo vedcom do poslednej chvíle známe.
Európska vesmírna agentúra predpovedala miesto dopadu kamkoľvek: od Ameriky na juh, od New Yorku do celej Afriky a Austrálie, častí Ázie na juh od Japonska a Španielska, Portugalska, Talianska či Grécka.
Dobrou správou je, že čínska raketa nakoniec dopadla do Indického oceánu a neohrozila ľudí.
Zdroj:
COMPLEX, 2021. Debris From Large Chinese Rocket Lands in Indian Ocean. [online]. [cit. 2021-05-10]. Dostupné na: https://www.complex.com/life/debris-large-chinese-rocket-lands-indian-ocean