Čo bude ďalej a kedy? Toto sú často kladené otázky o obrovskom ľadovci dvakrát väčšom ako Nízke Tatry, ktorý sa práve odtrhol od západného okraju Antarktického polostrova.
Mohutná doska ľadu, ktorá má zhruba tvar Manhattanu, ale je viac ako 70-krát väčšia vyplávala do Weddellovho mora. Teraz je to najväčší ľadovec na svete, uviedla Európska vesmírna agentúra (ESA).
Ľadovec A-76 zachytili satelity Copernicus Sentinel-1. Vesmírna agentúra uviedla, že povrchová plocha ľadovca je 1 270 kilometrov štvorcových.
Z hľadiska rozsahu je ľadovec väčší ako štát Rhode Island. ESA poznamenáva, že je o niečo väčší ako španielsky ostrov Mallorca.
A-76 sa odtrhol od západnej strany ľadového šelfu Ronne, jedného z najväčších ľadových štítov Antarktídy.
Prvýkrát si to všimol Dr. Keith Makinson a Britský prieskum Atlantiku. Potvrdilo to Americké národné ľadové stredisko pomocou snímok Copernicus Sentinel-1.
Táto udalosť posúva ľadovce A-23A, ktoré majú rozlohu 1 305 štvorcových metrov a plávajú tiež v Weddellovom mori, na druhé miesto najväčších ľadovcov sveta.
Pravidelné topenie a odtrhávanie sa ľadových dosiek je súčasťou prírodného cyklu. Ted Scambos, výskumný glaciológ z Coloradskej univerzity v Boulderi, pre agentúru Reuters uviedol, že sa zdá, že toto oddelenie nesúvisí so zmenou podnebia.
Scambos uviedol, že ľadový šelf plával v mori už pred odlomením, takže táto udalosť nezvýšila hladinu oceánu, zatiaľ čo ľadovce a ľadové platne, ktoré sa nachádzajú na pevnine, zvyšujú hladinu mora po odlomení sa do oceánu.
Vedci sa ale domnievajú, že rýchly rozpad niekoľkých veľkých ľadovcov v posledných rokoch môže súvisieť s globálnym otepľovaním – tieto udalosti sa dnes dejú častejšie.
Len za posledných pár rokov sa vedci znepokojili v niekoľkých oblastiach Antarktídy, ktoré vykazujú známky nestability v dôsledku otepľovania podnebia a meniacich sa oceánskych a atmosférických prúdov.
Zdroj:
BBC, 2021. The largest iceberg in the world just broke off from Antarctica. [online]. [cit. 2021-05-21]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/science-environment-57169003