Afganistan čelí katastrofickej búrke zatvárania bánk a nedostatku peňazí. Odborníci varujú pred hyperinfláciou a rastúcou chudobou, vzhľadom na to, že sa pozastavili aj prevody peňazí zo zahraničia.
Bankomaty v mestách sú prázdne a banky sú stále zatvorené. Krajina čelí sérii ekonomických šokov od prevzatia moci Talibanom.
Medzi tých, ktorí varovali pred rizikom prudkej inflácie, bol aj minulý týždeň bývalý národný bankár v krajine Ajmal Ahmady. Naznačil, že inflácia by čoskoro mohla dosiahnuť dvojciferné čísla.
„Tok dolárov do krajiny prostredníctvom zahraničnej pomoci a súkromných prevodov peňazí sa do značnej miery zastavil,” dodal.
Justin Sandefur, vedúci pracovník Centra pre globálny rozvoj, pre New York Times povedal: „Z krátkodobého hľadiska je to potenciálne katastrofické. Pozeráte sa na možnosť kolapsu meny a finančnú krízu, ktorá by mohla normálnym ľuďom spôsobiť skutočnú bolesť.”
Očakáva sa, že hlboký účinok bude mať aj rozhodnutie Western Union a MoneyGram z minulého týždňa o pozastavení ich služieb. Krajina je pritom jednou z najviac závislých na remitenciách rodinných príslušníkov zo zahraničia na svete.
Podľa Svetovej banky predstavujú remitencie 4 % afganského HDP, čo je 800 miliónov USD ročne.
Nedostatok hotovosti bude mať pravdepodobne ďalekosiahle dôsledky, pokiaľ Taliban nenájde spôsob, ako opäť obnoviť afganské hospodárstvo.
Už sa objavili správy o tom, že Afganci v mestách nie sú schopní dodržať platby nájomného, zatiaľ čo niektorí sa sťažujú, že nevedia nájsť jedlo a palivo.
Bezútešný výhľad podčiarkla piatková predpoveď prognostika Fitch Solutions, že afganská ekonomika by sa v tomto roku mohla zmenšiť až o 20 % a jej mena môže ešte viac skĺznuť.
Zdroj:
THE GUARDIAN, 2021. Afghans face economic ruin as prices rise and cash runs low. [online]. [cit. 2021-08-25]. Dostupné na: https://www.theguardian.com/world/2021/aug/22/afghans-face-economic-ruin-as-prices-rise-and-cash-runs-low