Akciové trhy po celom svete klesli v súvislosti s obavami z rastu inflácie v USA.
V USA klesol index Dow Jones o 474 bodov a v utorok stratil 1,4 %, čo je najväčší jednodňový pokles od konca februára. Európske burzy tiež zaznamenali prudký pokles v obavách, že rastúce spotrebiteľské ceny by mohli zvýšiť úrokové sadzby.
Britský referenčný akciový index FTSE 100 sa uzavrel o 2,47 % nižšie.
„Trh sa jednoducho nemôže zbaviť obáv z inflácie, ktoré zakrývajú zotavenie z Covidu,” uviedol investičný riaditeľ AJ Bell, Russ Mold.
„Rastúce ceny komodít výrazne pôsobia na infláciu, pričom hlavným faktorom je obrovská infraštruktúra a stimulačné balíčky v USA.”
Stimulačný efekt
V marci americký prezident, Joe Biden, podpísal návrh zákona o hospodárskej úľave vo výške 1,9 trilióna USD, v rámci ktorého vláda zaslala väčšine Američanov šeky v hodnote 1 400 USD. Minulý mesiac stanovil plány na vyššie vládne výdavky na pracovné miesta, vzdelávanie a sociálnu starostlivosť.
Inflácia za 12 mesiacov do marca zasiahla 2,6 %, čím porušila cieľ Federálneho rezervného systému na úrovni 2 %. Obavy existujú aj v iných ekonomikách, ale centrálne banky zatiaľ riziká znižovali.
Vysoko technologický akciový index USA Nasdaq v utorok pri otvorení trhov pôvodne klesol o viac ako 2 %. Neskôr ale tieto straty zvrátil. Francúzsky index Cac 40 a nemecký index Dax poklesli takmer o 2 %.
Ben Yearsley, investičný riaditeľ spoločnosti Shore Financial, uviedol, že inflácia sa bude pravdepodobne vždy v priebehu nasledujúcich mesiacov zvyšovať, pretože v rovnakom období pred rokom boli ekonomiky zatvorené a ceny ropy klesli.
Investori by sa podľa neho mali znepokojovať, iba ak bude pokračovať vyššia inflácia. „Ak inflácia bude pretrvávať a budeme o nej hovoriť napríklad aj za šesť mesiacov, potom je to iný scenár a môže to viesť k vyšším úrokovým sadzbám,” uviedol.
Zdroj:
BBC, 2021. Stock markets slide on fears of rising inflation. [online]. [cit. 2021-05-12]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-57070373