V pondelok na belgickej leteckej základni Melsbroek pristáli dve lietadlá, ktoré prepravili 226 ľudí evakuovaných z Afganistanu.
Zmes belgických štátnych príslušníkov a tých, ktorým dlhuje ochranu, muselo Belgicko v rámci evakuačného procesu previesť do Islamabadu.
Usporiadané pristátie na leteckej základni bolo v ostrom kontraste k scénam chaosu na kábulskom letisku. Ten pokračoval celý víkend.
Vzhľadom na to, že utečenci prichádzajú do celej Európskej únie, mimovládne organizácie varujú politikov, aby všetkým poskytovali bezpečné humanitárne cesty.
Catherine Woollard, riaditeľka Európskej rady pre utečencov a exulantov uviedla, že EÚ sa darí pri evakuácii a zabezpečení bezpečných trás pre ľudí, ktorí pracovali pre medzinárodné spoločenstvo.
Afganci utekajúci pred Talibanom ale nebudú vítaní s otvorenou náručou vo všetkých častiach Európy.
Slovinský premiér, Janez Jansa, ktorý je v súčasnosti zodpovedný za rotujúce predsedníctvo EÚ, cez víkend na Twitteri uviedol:
„Nie je povinnosťou EÚ ani Slovinska pomáhať všetkým na planéte, ktorí utekajú zo svojej vlasti.”
Rakúsky premiér Sebastian Kurz tiež povedal, že nikoho neprijmú.
„Za posledných niekoľko rokov sme prijali do Rakúska viac ako 40 000 Afgancov. Sme jednou z krajín s najväčšou afganskou komunitou,” povedal Kurz v rozhovore pre rakúsku televíziu Puls24.
Vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné záležitosti, Josep Borrell, navrhol na poskytnutie dočasnej ochrany použiť mechanizmus EÚ.
Príchod afganských utečencov do Európy by sa mohol stať nepríjemným politickým problémom pre EÚ. Migračné mimovládne organizácie ale veria, že 90 % ľudí, ktorí utiekli bude následne ukrytých v krajinách susediacich s Afganistanom.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. How will Europe decide on Afghan refugee policy? [online]. [cit. 2021-09-04]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/08/24/how-will-europe-decide-on-afghan-refugee-policy