0.5 C
Bratislava
nedeľa, 24 novembra, 2024
HomeEkonomikaAko formovať budúcu pracovnú silu?

Ako formovať budúcu pracovnú silu?

Ak sa spýtate skupiny 16 alebo 17-ročných, čo chcú v budúcnosti robiť, je pravdepodobné, že iba jeden alebo dvaja budú mať určitý plán.

Väčšina bude zápasiť so zmätkom, bez nádeje a s negativitou. Niektorí z nich budú ovplyvnení rodinným životom, skúsenosťami priateľov a známych a školským životom všeobecne. Bude ťažké to zmeniť.

Školský život môže byť demolačnou guľou najmä pre žiakov v posledných dvoch ročníkoch. Osem vyučovacích hodín každý deň,  minimálne dve, ak nie tri hodiny domácich úloh, ktoré nie sú koordinované školou. To všetko vedie k preťaženiu v utorok a slabému výkonu žiakov v stredu. Nekonečné testovanie a pre väčšinu študentov, ktorí minimálne dve alebo tri neskoré popoludnia navštevujú inú vzdelávaciu inštitútciu, či už ide o hudbu, umenie alebo šport je to takisto vyčerpávajúce.

Skoré začiatky a sotva osem hodín kvalitného spánku a nejaký čas na relax nie sú dobrým dobrým základom pre mladých ľudí, ktorí sa chystajú vstúpiť do sveta dospelosti, vysokoškolského vzdelávania a sveta práce. Ako môžeme očakávať, že tí istí žiaci urobia správne rozhodnutia aj v živote po škole?

Očakáva sa, že každý na univerzitu. Neexistujú žiadne alternatívy. Je to rodinná tradícia alebo národná črta. Medzery sú len pre bohatých. Bez vysokoškolského vzdelania sa nikam nedostanete. V závislosti od krajiny, v ktorej je univerzitné štúdium bezplatné, sa budúci študenti cítiť nútení prijímať miesta na kurzoch, pretože sú zadarmo. A teda existuje povinnosť prijať ich.

Na konci prvého semestra účasť na prednáškach klesá, niektorí študenti formálne opustia univerzitu, iní stratia vôľu absolvovať kurz, ktorý nie je pre nich. Niekto nevidí, ako ich kurz súvisí s realitou, a pár ľudí si uvedomuje, že univerzita v tom čase pre nich jednoducho nič nie je.

Mnohých z týchto študentov čaká neistá budúcnosť a niektorí sa budú musieť vyrovnať so sklamanými rodičmi a malými dlhmi od prvého semestra. 

Vysokoškolské vzdelanie nie je úplným a konečným koncom života. Existujú alternatívy, ktoré zahŕňajú ďalšie vzdelávanie týkajúce sa konkrétnych profesií.

Ako získate skúsenosti, ak nikto nie je ochotný ponúknuť príležitosť vzdelávať sa?

Mnoho spoločností mimo tradičných obchodných sektorov zriedka zamestnáva mladých nekvalifikovaných pracovníkov, ktorí by mohli byť talentovaní. Chcú skúsenosti, ale ako získate skúsenosti, ak samotné spoločnosti nie sú ochotné ponúkať príležitosti na vzdelávanie?

Stáže môžu byť prospešné. Takisto môžu predstavovať úplnú stratu času, ak nie sú ničím iným ako symbolickým gestom partnerstva s vysokou školou alebo univerzitou. Stáže potrebujú štruktúru a výsledky vzdelávania. Aj pre samotné podnikanie to musí byť prospešné.

Podnikateľský sektor môže hrať dôležitú úlohu aj pri stredoškolskom alebo stredoškolskom vzdelávaní. Workshopy a rozhovory zamerané na deti vo veku 15 – 17 rokov môžu objasniť, čo podniky hľadajú od budúcich zamestnancov.

Profesorka Josie Fraser, viceprezidentka The Open University vo Veľkej Británii v správe „Future of Learning Report 2021″, ktorú zadala spoločnosť Future Learn, píše: „S tempom zrýchlenia technologických zmien v budúcnosti nebude možná bežná kariérna cesta ísť na univerzitu. Myslím si, že pre mladú generáciu v Británii je schopnosť naučiť sa, ako sa učiť, ako sa meniť a ako porozumieť novým príležitostiam to, čo im dobré stredné vzdelanie môže poskytnúť.”

„Kto ukáže žiakom stredných škôl, ako sa majú učiť, ako sa majú meniť a chápať tieto nové príležitosti? Rovnakí učitelia, ktorí už čelia neustálym zmenám vo svojich učebných osnovách? Učitelia budú hrať svoju úlohu. Kto im pomôže? Prečo namiesto vládnych poradcov a konzultantov nezapojiť miestnu podnikateľskú komunitu – začiatočníkov, podnikateľov, majiteľov malých a stredných podnikov, a ak je možné, presvedčiť generálneho riaditeľa nadnárodnej spoločnosti, aby opustil relatívne pohodlie zasadacej miestnosti a prišiel zdieľať svoje vedomosti,” dodáva profesorka.

Toto je situácia obojstranne výhodná pre vedúcich pracovníkov a majiteľov. Príležitosť formovať zajtrajšie pracovné sily. Príležitosť inšpirovať a povzbudiť. Príležitosť povedať to tak, ako to je. Sú ochotní využiť túto príležitosť?

Ak sa dnešní stredoškoláci, ktorí sa majú stať študentmi a potenciálnymi zamestnancami v budúcom roku, vyhnú niektorým stresom spojeným s ukončením štúdia, musí podnikateľský sektor zvýšiť úroveň platforiem, vytvárať a ponúkať príležitosti nájsť odpovede a podľa toho umožniť cestu k zamestnaniu, ktorá ponúka alternatívne formy vzdelávania a kvalifikácie.

Zdroj:

FINBOLD, 2021. The business of education: How to shape tomorrow’s workforce. [cit. 2021-03-03]. [online]. Dostupné na: https://finbold.com/the-business-of-education-how-to-shape-tomorrows-workforce/

Natália Valkovičová
Natália Valkovičová
Ahojte! Pracujem ako profesionálny copywriter a online marketér už vyše 5 rokov. Mám široké spektrum záujmov a skúseností, ktoré mi pomáhajú tvoriť kvalitný obsah a prepájať súvislosti. Svoju prácu vykonávam zodpovedne a spoľahlivo. Milujem nové výzvy, čo neviem sa rýchlo naučím a napredujem ďalej. Rada rozbieham nové projekty, a podieľam sa na tvorbe kvalitných vecí, kde môžem využiť svoju kreativitu. Sociálne siete a tvorba pozitívnych vzťahov s verejnosťou ma baví, copywriting napĺňa a marketing definuje.
- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments