V súčasnosti predstavuje bilancia podaných vakcín proti vírusu Covid-19 viac ako 300 miliónov, a to vo viac ako 100 krajinách sveta.
V rôznych častiach sveta však existujú obrovské rozdiely v tempe očkovania.
Niektoré krajiny zabezpečili a dodali vakcíny veľkej časti svojho obyvateľstva. Oveľa viac krajín však stále čaká na príchod svojich prvých zásielok.
S cieľom podať vakcínu takmer každému dospelému človeku na svete je to najväčší očkovací program v histórii.
USA a Čína podali najvyšší počet dávok, 98 miliónov a 53 miliónov. Na treťom mieste je India s viac ako 26 miliónmi.
Mnoho chudobnejších krajín sa spolieha na dodávky od spoločnosti Covax. Dodávanie je pod záštitou Aliancie vakcín, Gavi, Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) a Koalíciou pre inovácie v oblasti pripravenosti na epidémiu (CEPI). Tá sa snaží zabezpečiť, aby mal každý na svete prístup k vakcíne proti Covid-19.
Dňa 24. februára sa Ghana stala prvou krajinou, ktorá dostala vakcíny prostredníctvom tohto programu.
Spoločnosť Covax plánuje do konca roka dodať globálne asi dve miliardy vakcín. Negatívom je, že veľa vakcín si vyžaduje dve dávky na osobu.
Vakcína vyrobená spoločnosťami Pfizer a BioNTech bola prvou, ktorú schvália Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).
Väčšina vlád začína s očkovaním ľudí nad 60 rokov, zdravotníckych pracovníkov a ľudí, ktorí sú klinicky najviac zraniteľní.
V krajinách ako Izrael a Veľká Británia už existujú sľubné náznaky, že vakcíny znížia počet hospitalizácií a úmrtí.
Zdroj:
BBC, 2021. Covid vaccines: How fast is progress around the world? [online]. [cit. 2021-03-13]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/world-56237778