New York – Spotrebiteľské výdavky v USA vyskočili najrýchlejším tempom od júna po tom, čo finančné stimuly vložili viac peňazí do amerických peňaženiek.
Príjmy v januári stúpli o 10%. To je najväčší nárast od apríla minulého roka.
Výsledkom bolo, že spotrebiteľské výdavky sa minulý mesiac zvýšili o 2,4%. Tento posun je skvelou správou pre americkú ekonomiku, z ktorej dve tretiny sa spoliehajú práve na spotrebiteľské výdavky.
„Nárast 10% osobného príjmu sa využil rozumne, niektoré prostriedky skončili v úsporách spotrebiteľov, niektoré splácali dlh a slušný balík prostriedkov slúžil na doplnenie stavu zásob,” uviedol Gregory Daco, hlavný ekonóm USA v spoločnosti Oxford Economics.
Druhý stimulačný balíček vo Washingtone podpísaný koncom decembra obsahuje jednorazové platby oprávneným osobám do výšky 600 $. Nezamestnaní dostanú do 14. marca týždenné vylepšenie o ďalších 300 $.
„Januárové údaje ukazujú, že hoci je veľa aktivít stále obmedzených, fiškálna podpora bude mať neprimeraný dopad na úspory oproti spotrebe,” uviedla ekonómka Citi, Veronica Clark, v poznámke pre klientov.
Clark tiež poznamenala, že navrhovaný výdavkový balík prezidenta Joea Bidena vo výške 1,9 trilióna $, čo by bolo tretie stimulačné riešenie od začiatku pandémie, by pravdepodobne ďalej zvýšilo príjmy a výdavky.
Američania tiež počas pandémie viac šetria, pretože väčšina verejného života zostáva zatvorená. Miera osobných úspor dosiahla v januári 20,5%. Keď sa ekonomika znovu otvorí, tieto úspory by mali pomôcť pri ďalšom oživení.
To je tiež prípad, keď ekonómovia predpovedajú, že dôjde k inflácii. Keď spotrebitelia začnú znova utrácať, ceny by sa mohli zvýšiť.
Federálny rezervný systém očakáva, že tieto výkyvy budú dočasné a z dlhodobého hľadiska nebudú mať veľký vplyv.
Zdroj:
CNN, 2021. American consumer spending jumped in January thanks to stimulus checks. [cit. 2021-03-01]. [online]. Dostupné na: https://edition.cnn.com/2021/02/26/economy/income-spending-stimulus-checks/index.html