EÚ predstavila 15. decembra dva návrhy zákonov o digitálnych službách, ktoré by vytvorili rozsiahly dozorný aparát na kontrolu Silicon Valley.
V Amerike federálna vláda práve začala protimonopolné konania proti spoločnostiam Google a Facebook. Tieto kroky znamenajú najväčší posun v politike za celú generáciu. Môžete teda očakávať, že sa investori budú obávať o vážne ohrozenie veľkých technologických firiem.
Trhová hodnota piatich najväčších spoločností v Silicon Valley sa v roku 2020 zvýšila o 46% na 7,2 milióna $. Deficit protimonopolnej dôveryhodnosti odráža nedostatok transatlantickej jednoty a nedostatky dvoch veľmi odlišných stratégií.
V Amerike je šanca na prijatie nových zákonov nízka kvôli chaosu v Kongrese a kvôli tomu, že si niektorí politici myslia, že dominantné americké technologické firmy sú strategickou výhodou v súťaži s Čínou.
Namiesto toho musia subjekty dôveryhodnosti pred súdom preukázať, že technologické firmy porušili platné zákony. Prípad proti spoločnosti Google bude s väčšou pravdepodobnosťou úspešný. Zameriava sa na web v hodnote 10 miliárd $ a na viacero vecí v ročných platbách, ktoré sú uskutočňované spoločnosťou Google voči spoločnosti Apple a výrobným firmám, aby sa zabezpečilo, že sa jej služby dostanú na obrazovky zariadení.
Spoločnosť Facebook mala podľa vyjadrení v prípade nelegálne získať spoločnosti WhatsApp a Instagram s cieľom potlačiť konkurenciu.
Protimonopolný prípad spoločnosti Microsoft sa začal v roku 1998 a jeho vyriešenie trvalo šesť rokov.
Nebezpečenstvo spočíva v tom, že nedefinovaný a rozľahlý režim tlmí dynamiku a zavádza súčasných podnikateľov. Aj keď EÚ nakoniec prijme nové zákony, môže mať problém s ich presadzovaním. Transatlantická dohoda je ešte ďaleko.
Zdroj:
THE ECONOMIST, 2021. America and Europe clamp down on big tech. [cit. 2021-02-23]. [online]. Dostupné na: https://www.economist.com/leaders/2020/12/19/america-and-europe-clamp-down-on-big-tech?itm_source=parsely-api