EÚ schválila núdzový fond vo výške 5,4 miliardy EUR. Jeho cieľom je pomôcť podnikom vyrovnať sa s krátkodobými účinkami brexitu.
Podľa Európskej rady, ktorá zastupuje národnú vládu každého členského štátu EÚ, tieto peniaze pokryjú dodatočné náklady. Zároveň nahradia straty spojené s brexitom.
Írsko, jediná krajina EÚ, ktorá má spoločnú pozemnú hranicu so Spojeným kráľovstvom, dostane 1,1 miliardy EUR. Francúzsko bude medzitým ťažiť zo 735 miliónov EUR.
Odchod Spojeného kráľovstva z EÚ zasiahol mnohé časti hospodárstva EÚ. Obzvlášť ohrozené je pritom odvetvie rybného hospodárstva.
Podľa Európskej komisie rybné hospodárstvo EÚ čelí 25 % zníženiu hodnoty úlovku z vôd Spojeného kráľovstva.
Napriek tomu, že sa v decembri uzavrela obchodná dohoda s cieľom zaistiť bezcolný obchod, obchod Británie s EÚ tiež výrazne klesol.
EÚ uviedla, že rezervné peniaze budú prospešné pre verejné aj súkromné firmy.
„Včasné prijatie rezervy znamená, že veľmi potrebné finančné prostriedky sa čoskoro stnú dostupné pre najhoršie postihnuté európske regióny a spoločnosti,” povedal Zvonko Cernac, slovinský minister pre rozvoj a európsku politiku súdržnosti.
Rybolovné práva boli jednou z hlavných prekážok počas rokovaní o brexite. Decembrová obchodná dohoda stanovuje, že plavidlá EÚ môžu naďalej loviť vo britských vodách, ale so zníženým podielom úlovkov.
Plán pomoci, ktorý sa prijal v utorok požaduje, aby zúčastnené krajiny EÚ vyčlenili na rybolov minimálne 238 miliónov eur s možnosťou vynaložiť oveľa viac zo svojich príspevkov na kompenzáciu tohto odvetvia.
Londýn takisto predstavil svoje vlastné programy podpor. Ten zahŕňa pomoc pre britské firmy postihnuté ekonomickým šokom z brexitu.
Zdroj:
Euronews, 2021. Brexit: EU approves €5 billion emergency fund to help businesses hit by UK’s departure from bloc [online]. [cit. 2021-09-29]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/09/28/brexit-eu-approves-5-billion-emergency-fund-to-help-businesses-hit-by-uk-s-departure-from-