Bruselské ekonomické fórum (BEF) je hlavnou ekonomickou udalosťou EÚ, ktorá sa každoročne koná v Európskej komisii.
BEF je miestom, kde sa stretávajú vrcholní činitelia s rozhodovacími právomocami, akademickí pracovníci, občianska spoločnosť a obchodní vedúci, aby diskutovali o najnaliehavejších hospodárskych výzvach Európy. Za normálnych okolností sa podujatia zúčastňuje viac ako tisíc ľudí. Tento rok sa ale vysielalo naživo zo štúdia Európskej komisie.
Bruselské ekonomické fórum 2021 sa uskutočnilo aj kvôli najnovšej ekonomickej prognóze. Tá ukazuje, že prebieha oživenie EÚ, pričom sa očakáva, že európske ekonomiky sa do konca roka 2022 vrátia na predpandemickú úroveň.
Priemerná ročná miera rastu HDP
Táto krivka ukazuje priemerné tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) v Európskej únii v rokoch 2013 – 2022.
Na rok 2021 sa predpovedá miera rastu 4,2 % a na rok 2022 je to 4,4 %. Išlo by tak o najrýchlejší rast ekonomiky od roku 2017, keď ekonomika EÚ vzrástla o 2,8 %.
Hlavnou témou diskusie bolo, ako si Európa vytvára svoju novú ekonomiku. Znepokojení sú najmä malí podnikatelia, ktorí sa obávajú toho, čo sa stane keď sa skončí podpora od štátu.
Paolo Gentiloni, európsky komisár pre ekonomiku, potvrdzuje, že kríza vážne zasiahla malé podniky. Hovorí ale, že existujú dva dôležité nástroje na boj proti tomuto, ktoré sú zamerané na malé a stredné podniky. „Jeden je program Európskej investičnej banky a druhý je to, čo nazývame Invest EU,” uviedol.
Valdis Dombrovskis, výkonný viceprezident Európskej komisie, tvrdí, že sa bude financovať výskum a inovácie.
Ekonomické rozdiely po celom svete
Európska hospodárska prognóza vyzerá pozitívne, ale ďalšie rozvíjajúce sa a rozvíjajúce sa ekonomiky sú v zložitejšej situácii.
Generálna riaditeľka WTO, Ngozi Okonjo-Iweala, bola tiež na BEF a hovorila o úlohe Európy v medzinárodnom obchode. Následne uviedla: „Keď začala pandémia, došlo k narušeniu medzinárodného obchodu.”
Podľa Okonjo-Iwealy je jedným z hlavných dôvodov problému „odlišnosť spôsobená nerovnosťou v prístupe k vakcínam”. Vysvetľuje: „Na to, aby sme to napravili, musíme dostať vakcíny do krajín, ktoré k nim nemajú prístup.” „EÚ je jedným z najväčších vývozcov očkovacích látok. Napriek tomu má zavedené vývozné obmedzenia. Dúfam, že Európa toto obmedzenie zruší,” dodáva.
Budúce výzvy
Ngozi Okonjo-Iweala sa obáva, že vzhľadom na rozsah stimulov, ktoré zaviedli mnohé rozvojové krajiny, budú existovať inflačné tlaky.
Dombrovskis súhlasí s tým, že je potrebné to monitorovať. Generálna riaditeľka WTO sa tiež domnieva, že EÚ by sa mala zamerať na začlenenie žien a osôb bez práce a na zotavenie Afriky.
Dombrovskis potvrdzuje, že začlenenie a ženy na pracovisku sú „dlhodobou prioritou v rámci EÚ” a že Afrika je prioritným regiónom v rámci novej stratégie obchodnej politiky.
COVID-19 spôsobil nespočetné množstvo ťažkostí po celom svete, nielen v zdravotníctve. Vyhliadky Európy začínajú byť pozitívnejšie. Je ale potrebné naďalej vyvíjať úsilie na vybudovanie novej ekonomiky, ktorá vychádza z pandémie.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Brussels Economic Forum 2021: what will Europe’s economy look like post-pandemic? [online]. [cit. 2021-07-08]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/07/07/brussels-economic-forum-2021-what-will-europe-s-economy-look-like-post-pandemic