2.3 C
Bratislava
nedeľa, 24 novembra, 2024
HomeKryptomenyBudúcnosť umenia? Svetoznámi umelci sa ponorili do NFT

Budúcnosť umenia? Svetoznámi umelci sa ponorili do NFT

S NFT je budúcnosť umenia ako na dlani. Tu je pohľad na najvýznamnejších umelcov, ktorí sa práve teraz dostávajú do sveta NFT.

Svet umenia zostal po tisícročia z väčšej časti nezmenený. Tradícia sa vždy točila okolo umelcov, ktorí predávali svoje diela múzeám, galériám alebo individuálnym zberateľom. Na oplátku umelec získal za svoju prácu trhovú hodnotu, ktorá bola často uložená v súkromných trezoroch a verejnosti bola vystavená len občas.

S príchodom NFT je dnes veľa umelcov schopných prevziať svoju prácu a ponúknuť ju na predaj ako digitálnu zbierku. Prostredníctvom týchto digitálnych aktív na blockchaine si umelec môže nielen udržiavať vlastníctvo umeleckého diela, ktoré vydáva, ale aj získať autorské honoráre z predaja na sekundárnych trhoch.

NFT nepochybne menia scénu súčasného umenia, pretože umelci sa už nemusia spoliehať na galérie a múzeá ako na svoje jediné médium, prostredníctvom ktorého môžu predávať svoje diela. Tento posun v perspektíve umožnil väčšiu slobodu a výber v práci umelcov a súčasne priniesol nové publikum a nový prúd tradičných umelcov do NFT.

Tu je pohľad na najslávnejších súčasných umelcov, ktorí sa v poslednej dobe dostali k NFT.

Damien Hirst

Hirst nedávno spustil projekt „The Currency”. Ten pozostáva z 10 000 NFT zodpovedajúcich fyzickým výtlačkom jeho päť rokov starého umeleckého diela, ktoré je teraz uložené v trezoroch. NFT bude stáť kupujúcich 2 000 dolárov za kus a bude ich možné kúpiť do konca mesiaca.

NFT menia svet a svet umenia sa čoraz viac zameriava na kryptomeny. Pre Damiena Hirsta ale nejde iba o schému rýchleho zbohatnutia, ktorá je zobrazovaná vo všetkých médiách. Anglický umelec a podnikateľ bol kedysi jedným z najmladších súčasných umelcov, ktorí dominovali na britskej umeleckej scéne v 90. rokoch. Podľa správ je najbohatším žijúcim umelcom v regióne.

Projekt „The Currency” je nastavený tak, aby eliminoval hranice medzi nahraditeľnosťou a nezameniteľnosťou (najmä peniaze a umenie), pretože zberatelia NFT od Hirsta budú mať na výber, či dostanú fyzickú maľbu alebo NFT verziu obrazu. NFT bude fotografia fyzickej maľby vo vysokom rozlíšení.

V rozhovore pre denník Cointelegraph Hirst uviedol, že zvykol rozdávať veľa umenia a bol by frustrovaný, kedykoľvek by ho ľudia predali.

„Predpokladám, že celý tento projekt je ako test. Je to ako keď kráčate dole schodmi vo svojom dome, ak ste dostali obraz, a nie je to dlho predtým, ako predstavuje znak dolára.”

Medzi ďalšie vrcholy Hirstovej práce patrí predaj projektu „Always Beautiful Inside My Head Forever” v roku 2008. Ten sa predal za viac ako 220 miliónov dolárov v priamom predaji na aukcii, ako aj projekt „Za lásku k Bohu”, ktorý bol prezentovaný diamantmi zapustenými do lebky, ktorá sa predala za 100 miliónov dolárov.

V rozhovore pre Cointelegraph Hirst uviedol, že ho otravujú aplikácie ako iTunes, ktoré berú vlastníctvo hudobníkom. Zároveň ocenil NFT za ich prínos pri pomoci umelcom udržiavať vlastníctvo svojich výtvorov.

Philip Colbert

Vďaka silnému zázemiu v súčasnom umení aj v grafickom dizajne bol Colin Philip Colbert už pred nástupom do sveta NFT uznávanou vychádzajúcou hviezdou sveta pop-art. Britský súčasný umelec zašiel až tak ďaleko, že prijal pochvalu legendárneho návrhára André Leona Talleya. Colbert začínal ako vysokoškolský študent na univerzite v St. Andrews v Škótsku. Potom sa presunul na londýnsku umeleckú scénu East End, kde vytvoril koncepciu projektu Lobsteropolis.

Lobsteropolis je digitálne mesto založené na počiatočnom Colbertovom projekte Lobster University a je postavené vo virtuálnom svete Decentraland založenom na blockchaine. Obsahuje kompozitné prvky Colbertovej tvorby z niekoľkých medzinárodných umeleckých výstav, prehliadok a múzeí.

Ambiciózny projekt ponúka vzácny pohľad do rozvíjajúceho sa odvetvia, ktoré predstavuje križovatku medzi blockchainovou technológiou a umeleckým svetom. Predstavuje tiež prostredie otvoreného virtuálneho sveta, ktoré umožňuje ľuďom komunikovať nielen vzájomne, ale aj s umeleckými dielami.

Už Colbertova tvorba priťahovala pochvalu slávnych osobností sveta umenia. Medzi nimi bol Simon de Pury, svetovo uznávaný dražiteľ a kurátor umenia, či Charles Saatchi, zberateľ súčasného umenia a obchodník.

Colbert uviedol, že digitálny svet mu umožňuje skúmať príbeh svojho umenia novým spôsobom.

Jednou z najvýraznejších funkcií Lobsteropolisu je funkcia hybridného umeleckého diela a hudobného výkonu s názvom Lob-Ster De-Vo, čo je multimediálny zážitok s tematikou rockovej kapely. Mesto nie je len výstavou umenia, ale aj interaktívnym virtuálnym svetom. Lobsteropolis posúva hranice virtuálnej aj rozšírenej reality v hernom prostredí, ktoré umožňuje používateľom komunikovať so svojimi rovesníkmi a vytvárať niekoľko vrstiev fantázie.

Huang Heshan

„Bu Tu Garden“ je najnovšie umenie nehnuteľností umelca menom Huang Heshan založené na NFT, ktoré bude predstavené na festivale Taobao Maker. Mladý čínsky umelec, ktorý pôvodne predpokladal, že všetko, čo súvisí s blockchainom, bude „veľmi komplikované a problematické ho prevádzkovať”, priznáva na svoje prekvapenie, že práca s nefunkčnými tokenmi je oveľa jednoduchšia.

Huang odštartoval svoj virtuálny projekt „Bu Tu Garden“ na festivale Taobao Maker Festival. Ide o každoročnú udalosťo oslavujúcu čínske umenie a podnikanie. Taobao, platforma vlastnená Alibaba, predstaví NFT po prvýkrát od začiatku festivalu v roku 2016.

Huangov debutový umelecký projekt NFT je postavený na blockchainovom protokole NEAR. Je vyrobený z prostredia virtuálnych nehnuteľností, ktoré obsahuje viac ako 1 000 virtuálnych štruktúr, 300 špičkových rodinných víl a ďalších 1 000 slnečníkov.

So zázemím výtvarného umenia sa Huangova záhrada Bu Tu zameriava na miestne chute čínskych ulíc v divokom dizajne plnom žiarivo sfarbených stromov, inšpirovaných príbehom fiktívneho realitného magnáta, ktorý sa venuje výstavbe komerčných domov pre tých menej šťastných.

Grimes

Ďalším umelcom, ktorý debutuje v krajine NFT, je Grimes, známy predovšetkým vďaka skúmaniu synth-popovej hudby a experimentálneho umenia. Nedávno predal svoje digitálne diela za závratných 6 miliónov dolárov v aukcii na Nifty Gateway. Umelecké dielo obsahuje sériu jedinečných vizuálnych a zvukových diel. Jeden konkrétny kúsok s názvom „Smrť starých” sa predal za viac ako 350 000 dolárov. Prevažná časť tržieb vo výške viac ako 6 miliónov dolárov pochádzala z jednotlivých umeleckých diel, ktoré obsahovali tisíce kópií a každá sa predávala za 7 500 dolárov.

Kanadský spevák a vizuálny umelec už dávno pred vstupom do sveta NFT dokázal byť kriticky uznávanou popovou hviezdou. Jeho elektronická popová hudba, ako aj vzťah s Elonom Muskom (technologický riaditeľ a podnikateľ) mu priniesli na Instagrame veľkú sledovanosť, viac ako 1,9 milióna ľudí. Prostredníctvom svojich umeleckých diel NFT predvádza svoj všestranný talent v písaní, produkcii a úprave hudby.

Steve Aoki a Antonio Tudisco

Antoni Tudisco je kreatívny riaditeľ a vizuálny 3D umelec, ktorý sa narodil a vyrastal v nemeckom Hamburgu. Okrem iných študijných odborov sa môže pochváliť vzdelaním v oblasti správy médií, webového dizajnu a vývoja.

Módny nadšenec a návrhár spolupracoval s poprednými značkami ako Adidas, Nike, Versace a Puma a priťahoval pozornosť umelcov ako Will Smith. Má tiež svoju značku TUDISCO STUDIO, ktorú nedávno predstavil na dráhe v New Yorku.

Teraz Tudisco debutuje vo svete NFT spoluprácou s americkým hudobným producentom a DJom Stevom Aokim na vytvorení diela „Dream Catcher”.

Doteraz umelecké dielo zarobilo viac ako 4,29 milióna dolárov. Predstavuje zbierku NFT, ktoré je možné uplatniť vo forme fyzickej obrazovky zobrazujúcej dané umelecké dielo. Okrem Tudisco spolupracoval aj s motivačným rečníkom Tomom Bileu, Aoki pri uvádzaní sady NFT „Neon Future“ na trh.

Priesečník technológie a umenia

Aj keď sa moderné umenie čoraz viac rozširuje o technológie, niektorí stále veria, že v galériách a aukčných domoch bude vždy miesto pre tradičné umelecké diela. Jedným z najlepších aspektov NFT je ale to, že ponúkajú príležitosť novým umelcom získať trh pre svoje umenie. Ide najmä o umelcov, ktorí sa nemôžu prihlásiť do prestížnych programov absolventa výtvarného umenia. Vďaka NFT môžu umelci predávať svoje diela priamo zberateľom a bez potreby sprostredkovateľov. Už sa nemusia obávať geografických, finančných a vzdelávacích prekážok. Je to budúcnosť súčasného umenia?

Zdroj:

COINTELEGRAPH, 2021. The future of art? World-famous artists delve into NFTs. [online]. [cit. 2021-07-25]. Dostupné na: https://cointelegraph.com/news/the-future-of-art-world-famous-artists-delve-into-nfts

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments