Podľa Philipa Hammonda by európski rivali mohli predbehnúť Londýn z jeho najlepšej finančnej pozície, ak Spojené kráľovstvo nebude brať kryptomeny vážne.
Podľa britského politika, ktorý bol v rokoch 2016 až 2019 ministrom financií, Philipa Hammonda, by digitálne aktíva mohli zmierniť finančné narušenie po brexite, ktorým Spojené kráľovstvo prechádza. „Ak Londýn nebude brať kryptomenový priemysel vážne, riskuje, že ho jeho európski konkurenti prekonajú,” dodal.
„Potrebujeme sa pohybovať rýchlo a efektívne”
V nedávnom rozhovore pre City AM sa Philip Hammond, bývalý člen Konzervatívnej strany, vyjadril, že Spojené kráľovstvo by sa malo sústrediť z brexitu na digitálne meny. Kráľovstvo by si mohlo zabezpečiť svoju finančnú situáciu tým, že Bitcoin a altcoiny by sa čoraz viac využívali na makroekonomickej úrovni:
„Osobne si myslím, že tempo je teraz nezastaviteľné. Musíme postupovať rýchlo a efektívne, aby sme zabezpečili pozíciu Londýna.”
Hammond varoval, že ignorovanie triedy aktív nie je múdre, keďže mnohé európske štáty ich začali prijímať. Dodal, že niektorí z týchto konkurentov považujú kryptomeny za príležitosť predbehnúť Spojené kráľovstvo ako centrum svetových finančných služieb:
„Ak nebudeme dávať pozor, zistíme, že nás predbehli niektorí prekvapujúci ľudia.”
Keď už hovoríme o „prekvapivých” krajinách s priateľským postojom k odvetviu kryptomien, za zmienku stojí malé britské územie, Gibraltár.
Má komplexný regulačný rámec, ktorý prilákal množstvo spoločností pôsobiacich v tejto oblasti. Jedným z príkladov je čínsky kryptografický gigant, Huobi. Ten nedávno prejavil zámer presunúť svoje spotové obchodné operácie na Gibraltár.
Pokiaľ ide o tému regulácie, Hammond ľutoval, že orgány Spojeného kráľovstva zanedbali sektor kryptomien. Predpovedal, že sa technológia blockchain, kostra digitálnych aktív, stane základom budúceho obchodného systému. Britskí regulátori by preto mali brať túto záležitosť vážnejšie:
„Regulátori boli silne rozptýlení. Musíme sa pohnúť veľmi rýchlo, aby sme ukázali, že túto technológiu uznávajú a akceptujú zákonodarcovia a regulačné orgány v Spojenom kráľovstve.”
Anglická národná banka nie je fanúšikom kryptomien
Zdá sa, že Spojené kráľovstvo neposkytuje najpriateľskejšie prostredie pre kryptomeny. Je to z dôvodu, že Centrálna banka Anglicka (Bank of England) je veľkým kritikom.
V máji tohto roku Andrew Bailey, guvernér inštitúcie, tvrdil, že Bitcoin a ostatné digitálne meny „nemajú žiadnu vnútornú hodnotu”. Okrem toho dodal, že jednotlivci, ktorí do nich investujú, by sa mali mať na pozore.
Začiatkom tohto mesiaca Jon Cunliffe, viceguvernér Centrálnej banky Anglicka, zopakoval negatívny postoj. Zároveň povedal, že volatilita trhu by sa mohla začať prenášať aj na tradičné finančné trhy.
Zdroj:
CRYPTOPOTATO, 2021. Ex-Chancellor: Crypto Could Give London an Advantage Over European Competitors. [online]. [cit. 2021-12-03]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/ex-chancellor-crypto-could-give-london-an-advantage-over-european-competitors/