Globálna populácia sa stále viac rozhoduje pre možnosť 5G.
Približne 4,74 miliardy ľudí, čiže 60 % svetovej populácie, bude mať do roku 2026 prístup k 5G.
V tom istom roku budú mať siete 3GPP a LTE mieru pokrytia 96 %. Do roku 2021 má prístup k technológiám 5G 1,97 miliónov ľudí, čo predstavuje 25 % populácie. Technológie 3GPP a LTE majú pokrytie 95 % až 86 %.
Očakáva sa, že predpokladaný rast technológie 5G bude poháňaný novými výhodami siete v porovnaní s existujúcimi systémami, ako je 4G.
Technológia 5G prináša nízku latenciu a vysokú rýchlosť. Sieť ponúka priestor na vykonávanie vysoko intenzívnych operácií pri manipulácii so značným počtom zariadení.
Rozdiel medzi 5G a inými sieťami je jeho hlavným zameraním, ktoré spočíva v strojovej komunikácii, ktorá umožňuje IoT. V tomto smere sa očakáva, že sieť bude hrať zásadnú úlohu pri zlepšovaní plnej kapacity samoriadiacich automobilov, dronov, virtuálnej reality a internetu vecí.
Výzvy smerujúce k prijatiu 5G
V súvislosti s rastúcim používaním technológie 5G sa cesta stále stretáva s výzvami, ktoré by mohli tento proces vykoľajiť. Sieť si napr. vyžaduje prístup do niekoľkých pásiem spektra s rôznymi atribútmi. V dôsledku toho je obmedzený prístup k rôznym pásmam spektra v iných regiónoch zodpovedný za pomalé prijímanie vo väčšine častí sveta.
Zriadenie 5G infraštruktúry je navyše nákladné, najmä pri vytváraní potrebnej infraštruktúry. Väčšina regiónov sa spolieha na telekomunikačnú infraštruktúru 4G, ktorú je potrebné aktualizovať a rozšíriť.
Zdroj:
FINBOLD, 2021. 60% of the global population to have 5G access in the next 5 years. [online]. [cit. 2021-08-10]. Dostupné na: https://finbold.com/60-of-the-global-population-to-have-5g-access-in-the-next-5-years/