Na pražskej energetickej burze prekonala včera cena dodávky elektriny na budúci rok svoje historické maximum z roku 2008. Elektrina sa tak obchoduje za 94 eur/MWh, čím prekonala rekord z z 1. júla 2008. Vtedy dosiahla úroveň 90 eur/MWh. S odkazom na údaje stredoeurópskej energetickej burzy Power Exchange Central Europe (PXE) to na Twitteri oznámila pološtátne energetická spoločnosť ČEZ.
Elektrina vystrelila, čo sa deje?
Oslovení analytici sa zhodujú v tom, že veľkoobchodné ceny elektriny sú nahor poháňané predovšetkým rekordnými cenami emisných povolení. Tie platia uhoľné elektrárne či priemyselné podniky za tonu oxidu uhličitého (CO2) vypusteného do atmosféry. Cena emisných kvót v Európskej únii minulý týždeň prvýkrát prekročila úroveň 60 eur/t. Aktuálne údaje burzy Intercontinental Exchange (ICE) naznačujú, že cena prestavuje cca 62 eur/t.
Hlavným nástrojom EÚ na obmedzenie emisií skleníkových plynov je systém obchodovania s emisnými povoleniami. Ten bol uvedený do prevádzky v roku 2005. Za posledný rok sa cena emisných povolení približne zdvojnásobila. Prispeli k tomu ambicióznejšie ciele pre znižovanie emisií a rekordných cien plynu. Hlavný ekonóm investičnej skupiny Natland, Petr Bartoň, ČTK na konci augusta povedal: „Neexistuje prakticky scenár, podľa ktorého by sa elektrina v Európe v najbližších rokoch zásadne zlacňovala.”
Bartoň ďalej uviedol: „Pri súčasnom podiele neobnoviteľných a obnoviteľných zdrojov energie a súčasných cenách energie a emisných povolení predstavujú kvóty približne 10 % ceny energií. Ak teraz domácnosť platí zhruba 80 eur mesačne za energie, tak každé ďalšie euro zdražených kvót bude znamenať zhruba štyri koruny mesačne v nákladoch (po prepočte na českú menu). V nepriamych nákladoch ale stúpne cena energií kvôli drahším kvótam ešte viac. Investície do čistejších zdrojov energie stoja nemalé prostriedky, pričom aj tie v konečnom dôsledku musí zaplatiť spotrebiteľ.”
Ako budú na tom české domácnosti?
Podľa analytikov porastú v nasledujúcich mesiacoch ceny energií pre české domácnosti nielen v oblasti elektriny a plynu, ale napr. aj pri uhlí. Čo sa týka elektriny a plynu, očakávajú experti rast cien pri nezafixovaných produktoch rádovo o 10 % najneskôr na jeseň. Dôvodom sú najmä vysoké veľkoobchodné ceny. To môže znamenať, že ľudia si priplatia až tisíce českých korún.
Zdroj:
PATRIA.CZ, 2021. Velkoobchodní ceny elektřiny dnes překonaly historický rekord z roku 2008. [online]. [cit. 2021-09-09]. Dostupné na: https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4773508/velkoobchodni-ceny-elektriny-dnes-prekonaly-historicky-rekord-z-roku-2008.html