Čínska ekonomika v júli až septembri medziročne rástla o 4,9 %, čo je najpomalšie tempo za rok a horšie, ako analytici predpovedali.
To bolo oveľa pomalšie ako v predchádzajúcom štvrťroku, keď bol rast takmer 8 %, čo naznačuje, že oživenie sa oslabuje.
Nedostatok elektrickej energie, pandémia Covid-19 a tlak Pekingu na mnohé odvetvia si vyberajú svoju daň.
Druhá najväčšia ekonomika sveta v posledných mesiacoch čelila mnohým výzvam.
Energetická kríza
Pokiaľ ide o dodávky energie, rastúce globálne ceny komodít ovplyvnili náklady na suroviny. Stalo sa to v rovnakom čase, keď Peking zvýšil tlak na regionálne vlády, aby znížili svoje emisie uhlíka v súlade s cieľom krajiny byť do roku 2060 uhlíkovo neutrálne. Mnoho provincií zaviedlo prídely elektriny. To spôsobilo zatvorenie tovární. Silné dažde viedli k tomu, že cena uhlia dosiahla nové maximá a vláda opustila produkčné limity.
Výpadky elektriny narušili mnohé odvetvia v krajine, najmä tie, ktoré spotrebúvajú veľké množstvo energie, vrátane výroby cementu, tavenia ocele a hliníka.
Kríza v sektore majetku
Stalo sa to v rovnakom čase, keď čínsky sektor nehnuteľností čelí rastúcemu tlaku na udržanie svojho dlhu.
Najpozoruhodnejším príkladom je skupina China Evergrande, ktorá dlhuje viac ako 300 miliárd USD a ocitla sa na pokraji zlyhania.
Od veľkých technológií až po sektor vzdelávania čelí množstvo najväčších čínskych spoločností obmedzovaniu politiky zameranej na sociálnu transformáciu.
Zdroj:
BBC, 2021. China’s growth slowdown suggests recovery is losing steam. [online]. [cit. 2021-10-18]. Dostupné na: https://www.bbc.com/news/business-58950551