Vesmírna loď New Shepard od spoločnosti Blue Origin, ktorú vlastní americký miliardár Jeff Bezos má za sebou svoj prvý a úspešný let do vesmíru. Jeho dĺžka bola približne 10-minút.
K zakladateľovi Amazonu sa pridali jeho brat Mark, 18-ročný študent Oliver Daemen a 82-ročná Wally Funk, profesionálna letkyňa na dôchodku, ktorá sa v 60. rokoch minulého storočia pripravovala na program „Ženy vo vesmíre”. Ten bol financovaný zo súkromných zdrojov a neskôr bol zrušený.
Posádka mala na palube najmladšieho člena vo veku 18 rokov a najstaršieho vo veku 82 rokov. Wally Funk je najstaršou osobou, ktorá bola vo vesmíru.
„Najlepší deň vôbec,” povedal Bezos po tom, čo sa kapsula na konci 10-minútového letu dotkla púštneho dna.
Let vesmírnej lode New Shepard prichádza osem dní po tom, čo sa britský miliardár Richard Branson vydal na krátky let do vesmíru.
Na rozdiel od Bransonovej vesmírnej rakety Virgin Galatic, ktorá si vyžadovala dvoch pilotov, je New Shepard úplne automatizovaný.
New Shepard doteraz uskutočnila 15 suborbitálnych testovacích letov. Utorkový let bol ale prvý s ľudskou posádkou.
Išlo tiež o prvý bezpilotný suborbitálny let na svete s civilnou posádkou.
Bezos v pondelok v rozhovore pre denník NBC News odmietol akúkoľvek žiarlivosť voči Bransonovi za to, že do vesmíru letel ako prvý a optimisticky povedal:
„Viete, prvý človek, ktorý bol vo vesmíre sa volal Yuri Gagarin a stalo sa to už dávno. Myslím, že budem číslo 570 alebo také niečo.”
„Toto teda nie je súťaž. Ide o vybudovanie cesty do vesmíru, aby budúce generácie mohli vo vesmíre robiť neuveriteľné veci,” dodal.
Bezos zachytil vesmírnu chybu vo veku 5 rokov pri sledovaní pristátia Neila Armstronga a Buzza Aldrina na Mesiaci 20. júla 1969.
Pre svoje vlastné uvedenie na trh si vybral 52. výročie.
Bezos podľa histórie vesmíru pomenoval svoju raketu New Shepard podľa Alana Sheparda, prvého Američana vo vesmíre a svoju väčšiu, stále vyvíjanú raketu New Glenn podľa Johna Glenna, prvého Američana na obežnej dráhe.
Ide o opakovane použiteľnú raketu určenú na prekonanie Karmanovej línie, medzinárodne uznávanej hranice vesmíru, definovanej vo výške 100 kilometrov nad priemernou úrovňou mora Zeme.
Kapsula sa od svojho posilňovača oddeľuje tri minúty do 11-minútového letu a zostáva nad Karmanovou líniou dve až tri minúty. Padák sa aktivuje asi 9 minút po lete a nakoniec pristane v západo-texaskej púšti.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Bezos blasts into space on rocket ship’s first crewed flight. [online]. [cit. 2021-07-21]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/07/20/jeff-bezos-to-blast-off-into-space-on-first-crewed-new-shepard-flight