Európska únia a Spojené štáty v pondelok obvinili Čínu z hacknutia e -mailového servera Microsoft Exchange. Ten na začiatku tohto roka ohrozil desaťtisíce počítačov na celom svete.
Predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku, Josep Borrell, vo vyhlásení uviedol: „Škodlivé kybernetické činnosti výrazne ovplyvnili naše hospodárstvo, bezpečnosť, demokraciu a spoločnosť ako celok.”
Hack Microsoft Exchange, ktorý bol prvýkrát identifikovaný v januári v skupine súkromného sektora rýchlo pripisovali čínskym kybernetickým špiónom.
Borrellovo vyhlásenie je vôbec prvým prípadom, keď EÚ obvinila hackerov z Číny. Spojené kráľovstvo, Japonsko, Austrália, Kanada, Nový Zéland a NATO tiež vydali vlastné vyhlásenia.
„Zistili sme, že škodlivé počítačové činnosti sa zamerali na vládne inštitúcie a politické organizácie v EÚ a členských štátoch, ako aj na kľúčové európske priemyselné odvetvia,” povedal Borrell.
EÚ a spojenci predstavujú jednotný front
V pondelok americká vláda a partneri zverejnili množstvo ďalších kybernetických hrozieb z Pekingu vrátane útokov ransomware od hackerov prepojených s vládou, ktorí sa zamerali na spoločnosti s požiadavkou miliónov dolárov.
Britské Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť (NCSC) tiež vydalo vyhlásenie, v ktorom viní čínske ministerstvo štátnej bezpečnosti zo série kyberútokov.
Poradenstvo zverejnené v pondelok od FBI, Národnej bezpečnostnej agentúry USA a Bezpečnostnej agentúry pre kybernetickú bezpečnosť a infraštruktúru stanovilo konkrétne techniky a spôsoby, ktorými sa môžu vládne agentúry a podniky chrániť.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Microsoft Exchange email hack came from China, say EU and US. [online]. [cit. 2021-09-13]. Dostupné na: https://www.euronews.com/next/2021/07/19/microsoft-exchange-email-hack-came-from-china-say-eu-and-us