-0.5 C
Bratislava
štvrtok, 23 januára, 2025
HomeKryptomenyEthereum London Hard Fork: Čo potrebujete vedieť a čo očakávať

Ethereum London Hard Fork: Čo potrebujete vedieť a čo očakávať

Londýnsky hard fork sa má konať v auguste 2021. O čom je a čo môžu mineri a používatelia Etherea očakávať?

Hard fork obsahuje množstvo návrhov na vylepšenie Etherea (EIP) vrátane dôležitých 1559 a 3554. Stojí za to preskúmať kľúčové vlastnosti pripravovaného londýnskeho hard forku a aj to, ako by to mohlo zmeniť sieť Ethereum.

Aj keď sa to malo pôvodne konať v júli, novšie vyhlásenie vývojára Ethereum uvádza, že londýnsky hard fork sa uskutoční 4. augusta 2021.

Prečo si blockchain Etherea vyžaduje vylepšenia?

Využitie siete Ethereum, ktoré bolo predstavené v roku 2015, v nasledujúcich šiestich rokoch masívne vzrástlo, pretože je dnes pravdepodobne najpoužívanejším blockchainom v danom priestore. Stal sa domovom viacerých stablecoinov, nespočetných projektov NFT či DeFi a v neposlednom rade aj jeho natívneho digitálneho aktíva. To je podľa trhovej kapitalizácie druhou najväčšou kryptomenou.

S týmto využitím ale prišli značné prekážky pre súčasný algoritmus proof-of-work (PoW). Zahŕňal oneskorené transakcie a neprimerane vysoké poplatky, ktoré v niektorých extrémnych prípadoch dosiahli v USD dosiahli štvorciferné hodnoty.

To videli vývojári pracujúci na ETH blockchaine a ich konečným riešením je prechod siete z PoW na proof of stake. Je to ale zložitý postup vyžadujúci roky vývoja, testovania a implementácie predtým, ako bude dokončený.

Do tej doby neopustili PoW sieť a navrhli niekoľko hard forkov, ktoré by mohli rýchlejšie zlepšiť jej výkon.

Istanbul, Berlín a potom Londýn

Po istanbulskom a berlínskom hard forku je teraz čas na ďalší s krycím názvom London (pomenovaný po druhej výročnej konferencii vývojárov v roku 2015).

Pôvodne sa mal uskutočniť v júli 2021 a jeho progres prebiehal dobre, pretože sa začal na niekoľkých testovacích sieťach, z ktorých posledná bola Ropsten.

Napriek tomu sa to ale preložilo. Vývojár Etherea, Tim Beiko, začiatkom tohto týždňa oznámil, že sa má konať 4. augusta medzi 13:00 UTC a 17:00 UTC na bloku číslo 12 965 000.

Londýnsky hard fork bude obsahovať niekoľko EIP, z ktorých najpozoruhodnejšie sú 1559 a 3554. Ako je vysvetlené v EIP-1, každý návrh by sa mal riadiť týmito usmerneniami:

„EIP by malo poskytnúť stručnú technickú špecifikáciu prvku a jeho zdôvodnenie. Autor EIP je zodpovedný za budovanie konsenzu v komunite a dokumentáciu nesúhlasných názorov.”

Cieľom EIP-1559 je znížiť transakčné poplatky trochu kontroverznou metódou. Namiesto toho, aby používateľ musel posielať transakčný poplatok minerom, aby sa transakcia zahrnula do bloku, EIP-1559 navrhuje, aby sa poplatky zasielali do siete.

eip1559tip
EIP-1559: Poplatky, ktoré sa majú namiesto minerom odosielať do siete. Zdroj: blog BitMEX

Tento nový cenový mechanizmus v zásade spáli poplatok. To zníži celkovú ponuku Etherea (ETH). Základný poplatok sa bude meniť s každým blokom. Bude to závisieť od preťaženia siete, pretože ak je jeden blok s transakciami plný na 50 % alebo viac, poplatky sa zvýšia a naopak.

EIP-3238 sa naopak zameria na časovanú bombu náročnosti. Je to funkcia, ktorá ťažbu Etherea čoraz viac sťažuje. Myšlienkou je, aby sa ťažba stala takou náročnou, že minerom nezostane nič iné, ako prejsť z Ethereum 1.0 a prejsť na Ethereum 2.0.

https://cryptopotato.com/wp-content/uploads/2021/07/eth-dif-2021.jpg
Dlhodobý graf náročnosti ťažby ETH. Zdroj: Etherscan

Pri súčasnej náročnosti by to ale sieť dosiahla príliš skoro. Pôvodné plány naznačovali, že EIP-3238 odloží tzv. časovanú bombu až do druhého štvrťroka 2022. Novšie navrhovaná EIP-3554, ktorej revízne obdobie končí 14. júla, ale bombu náročnosti odloží na takú dobu, „aby sa účinnosť prejavila prvý decembrový týždeň 2021″.

Vývojári vysvetlili motiváciu produktu EIP-3554 nasledovne:

„Cieľ je zameraný na to, aby sa šanghajský upgrade a/alebo zlúčenie uskutočnilo pred decembrom 2021. Buď môže byť bomba v tom čase znovu preložená, alebo úplne odstránená.”

Kontroverzia

Aj keď vyššie uvedené navrhované vylepšenia môžu znieť pre väčšinu ako krok správnym smerom, nie všetky strany sú spokojné, a to najmä s EIP-1559. Spálenie poplatkov by v podstate vytvorilo deflačný efekt na druhú najväčšiu kryptomenu. Aj keď by to mohlo zvýšiť šance ETH stať sa preferovaným úložiskom hodnotného majetku z dôvodu nižšej ponuky, znížilo by to zisky minerov.

Ťažba Etherea bola skutočne lukratívny biznis, so ziskami dosahujúcimi nové maximá v poslednom roku. Po londýnskom hard forku by sa to mohlo zmeniť, aj keď používatelia budú mať možnosť podporiť minerov, ak sa tak rozhodnú.

Očakávalo sa, že veľa ťažobných spoločností bolo proti implementácii EIP-1559. Iní argumentovali tým, že EIP-2656, ktorý znižuje náklady pri transakciách pomocou modulárneho umocňovania (ModExp), by napriek tomu zvyšoval bezpečnosť siete a s tým by na tejto strane mohli prakticky vzniknúť aj potenciálne problémy.

Nedávna správa spoločnosti CoinMetrics navyše uviedla, že EIP-1559 nemusí so znižovaním transakčných poplatkov vôbec pomôcť. Správa naznačuje, že vysoké transakčné náklady sú „v zásade problémom so škálovateľnosťou”. Pokiaľ sa bude používanie dApp stále zvyšovať, čo je aktuálny trend, zostanú na týchto úrovniach.

Príspevok namiesto toho načrtol ďalšie možné riešenie, a to prinajmenšom do doby, kým nepríde Ethereum 2.0. Pochádza zo sietí na škálovanie vrstvy 2, pretože takéto produkty už spustilo niekoľko blockchainových projektov.

V každom prípade je londýnsky hard fork tento rok jednou z najočakávanejších udalostí vo svete kryptomien. S najväčšou pravdepodobnosťou spôsobí výrazný dopad na vysoko využívaný blockchain Etherea.

Zdroj:

CRYPTOGLOBE, 2021. Ethereum’s London Hard Fork: What You Need To Know and What to Expect. [online]. [cit. 2021-07-11]. Dostupné na: https://cryptopotato.com/ethereums-london-hard-fork-what-you-need-to-know-and-what-to-expect/

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments