Hospodárske oživenie Európskej únie vďaka zrušeniu obmedzení, urýchleniu očkovacích procesov a výraznému poklesu infekcií a hospitalizácií výrazne napreduje.
EÚ aj eurozóna majú expandovať rovnakou mierou: 4,8 % v tomto roku a 4,5 % v roku 2022. Údaje predstavujú významné zlepšenie oproti predchádzajúcej predpovedi Európskej komisie zverejnenej v polovici mája. Tá odhadovala 4,2 % mieru rastu EÚ a 4,3 % pre eurozónu.
Celkovo vyrovná svoje straty počas tohto roka 12 krajín EÚ: Estónsko, Lotyšsko, Litva, Luxembursko, Slovinsko, Slovensko, Bulharsko, Dánsko, Poľsko, Rumunsko, Maďarsko a Švédsko.
Írsko bolo jediným národom, ktorý v roku 2020 neutrpel pokles HDP.
Zvyšných 14 členských štátov si bude musieť na úplné zotavenie počkať až do roku 2022.
Spotreba, zamestnanosť a export
Rýchlejšie zotavenie hospodárstva je založené na niekoľkých faktoroch. Medzi ne patrí predovšetkým pokrok v očkovaní a zavedenie účinných opatrení na potlačenie šírenia koronavírusu. Tie viedli k postupnému rušeniu obmedzení, ktoré bránili normálnej hospodárskej činnosti.
Z opätovného otvorenia profitoval najmä sektor služieb, ktorý bol počas zimnej vlny COVID-19 ťažko zasiahnutý.
Za hlavnú hnaciu silu rastu sa považuje súkromná spotreba a investície. K oživeniu prispievajú aj zamestnanosť a vývoz tovaru.
Komisia poznamenala, že existujú dôkazy o „oživení turistických aktivít v rámci EÚ”, ktoré by sa mohli ešte viac podporiť implementáciou certifikátu EÚ Digital COVID.
Systém oficiálne platný od 1. júla umožňuje turistom, ktorí boli očkovaní alebo majú negatívny test PCR, vyhnúť sa cestovným obmedzeniam počas cestovania na území EÚ.
Hrozby variantu delta a inflácie
„Neistota a riziká pre oživenie hospodárstva EÚ zostávajú vysoké,” uviedol komisár pre hospodárstvo EÚ, Paolo Gentiloni.
Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) varovalo, že variant delta, ktorý sa prvýkrát objavil v Indii, by mohol do konca augusta predstavovať 90 % nových infekcií koronavírusom v Európe.
Komisia je tiež znepokojená príliš predčasným ukončením fiškálnej podpory. To by mohlo rozpútať príval bankrotov a platobnej neschopnosti a spôsobiť dlhotrvajúce škody.
Riziko vysokej inflácie existuje aj v dôsledku obrovskej úrovne peňazí, ktoré vlády načerpali do ekonomiky.
Podľa predpovedí bude priemerná inflácia v EÚ v tomto roku 2,2 % a v roku 2022 1,6 %, oproti 0,7 % v roku 2020.
Z krátkodobého hľadiska Gentiloni vyzval krajiny EÚ, aby zabezpečili, že postpandemické zotavenie prinesie zelenšiu ekonomiku v súlade s cieľmi klimatickej neutrality.
Zdroj:
COINTELEGRAPH, 2021. Vaccination and lifting of restrictions lead to faster-than-expected EU economic recovery. [online]. [cit. 2021-07-07]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/07/07/vaccination-and-lifting-of-restrictions-lead-to-faster-than-expected-eu-economic-recovery