Rekordne vysoký nárast cien zemného plynu v Európe vyvoláva obavy, že spotrebitelia budú túto zimu tvrdo zasiahnutí vysokými účtami za energie, pretože globálny dopyt po palive rastie.
Hoci je kríza globálna, Európu zasiahlo niekoľko priťažujúcich faktorov. Tie môžu krízu ešte viac vyostriť.
Prečo rastú ceny zemného plynu?
Ceny zemného plynu v Európe rastú, pretože dopyt sa celosvetovo zvyšuje. Aj keď sa to deje s väčšinou komodít, v prípade zemného plynu ide o väčší problém.
Je to spôsobené globálnym ekonomickým oživením, pretože krajiny rušia obmedzenia súvisiace s ochorením COVID-19 a úplne otvárajú svoje ekonomiky. Trhy si teraz konkurujú, pretože dopyt po šoku z pandémie rastie.
Čo sa teda v Európe deje?
Odborníci tvrdia, že dopyt sa zvýšil z niekoľkých dôvodov vrátane toho, že v Európe bola chladnejšia zima. Tým pádom ľudia vykurovali svoje domovy dlhšie ako obvykle.
Existuje aj niekoľko problémov na strane ponuky: vrátane menšej údržby ropných a plynových polí počas krízy COVID-19 a nižších investícií.
Európa navyše znižuje svoju domácu produkciu zemného plynu. Holandský hlavný európsky producent zemného plynu v Európe začal v roku 2018 postupne vyraďovať svoje hlavné plynové pole Groningen.
Podľa údajov agentúry Gas Infrastructure Europe je 1 % pracovného plynu v Európe v súčasnosti na úrovni 74 % v porovnaní s minuloročným obdobím, keď bolo na úrovni 94 %.
Akú úlohu má Rusko v súčasnej kríze?
Rusko bolo v rokoch 2019 a 2020 najväčším vývozcom zemného plynu do Európskej únie, čo predstavuje viac ako 40 % dovozu z EÚ.
Medzinárodná energetická agentúra (IEA) uviedla, že ruský vývoz do EÚ klesol z úrovne z roku 2019. Zároveň dodala: „Rusko by mohlo urobiť viac pre zvýšenie dostupnosti plynu v Európe a zabezpečenie naplnenia zásob na primeranej úrovni v rámci prípravy na nasledujúcu zimnú vykurovaciu sezónu.”
Mnoho organizácií sa ale obáva, že viac ľudí si možno bude musieť túto zimu vybrať medzi platením za vykurovanie a platením za stravovanie svojich rodín.
Prieskum v rámci celej EÚ v roku 2019 zistil, že 6,9 % ľudí v členských štátoch EÚ nie je schopných udržať si primerane teplo svojich domovov.
Zdroj:
EURONEWS, 2021. Europe’s energy crisis: Why are natural gas prices soaring and how will it affect Europeans? [online]. [cit. 2021-10-08]. Dostupné na: https://www.euronews.com/2021/10/01/europe-s-energy-crisis-why-are-natural-gas-prices-soaring-and-how-will-it-affect-europeans